Răsturnare de situaţie în cazul fetiţei de 4 ani ucise de mamă. Raportul medicilor legişti a scos la iveală realitatea

Medicii legişti din Timişoara au finalizat autopsia fetiţei de patru ani care a fost ucisă de mama ei şi au stabilit că micuţa a murit înecată.
Filip Stan
15 mart. 2018, 09:27
Răsturnare de situaţie în cazul fetiţei de 4 ani ucise de mamă. Raportul medicilor legişti a scos la iveală realitatea

Reprezentanţii de la Medicina Legală Timişoara au anunţat că în cazul fetiţei de patru ani, cauza morţii este asfixiere prin înec. De asemenea, medicii legişti spun că fetiţa avea tăieturi la mâini, însă acestea erau superficiale, doar la nivelul pielii, neajungând la ligamente şi la vene.

Procurorii au decis, miercuri, după trei ore de audieri, reţinerea pentru 24 de ore a femeii de 38 de ani care şi-a ucis fetiţa în vârstă de patru ani. Oana Neţ le-a spus procurorilor că nu are o explicaţie logică pentru fapta sa şi a susţinut că s-a gândit intens, în ultima vreme, la divorţul de soţul său.

Vezi şi: Tatăl fetiţei ucise de propria mama face mărturii cutremurătoare

Oana Neţ a fost încătuşată şi transferată în Arestul Inspectoratului de Poliţie al judeţului Timiş, iar joi dimineaţă va fi dusă la Tribunalul Timiş, cu propunere de arestare preventivă.

Crima a avut loc marţi seară într-o casă din cartierul Ronaţ, aflat la marginea Timişoarei, femeia sunând la numărul de urgenţe 112 în jurul orei 23.00. După ce a sunat la 112 pentru a anunţa crima, femeia s-a încuiat în casă, iar poliţişti au fost nevoiţi să forţeze uşa pentru a intra.

Fetiţa de patru ani era decedată, înecată în cada de la baie.

În locuinţă, în momentul crimei, se afla şi străbunica fetei, o femeie de 84 de ani, bătrână şi bolnavă, care nu a auzit nimic suspect.

În timpul cercetării la faţa locului, femeia le-a spus poliţiştilor că a înghiţit erbicid, în încercarea de a se sinucide şi a început să vomite. Un echipaj SMURD a preluat-o pe aceasta şi a dus-o la Spitalul Municipal Timişoara, sub escortă, apoi a fost transferată la Spitalul Judeţean Timişoara.

Mai mulţi martori le-au declarat poliţiştilor că, cel mai probabil, femeia a recurs la gestul de a-şi ucide fetiţa după o ceartă cu soţul ei, care i-ar fi cerut divorţul. Femeia, în vârstă de 38 de ani, a fost educatoare timp de 15 ani la grădiniţa din satul Murani, din judeţul Timiş. În urmă cu trei săptămâni, ea a cerut concediu fără plată invocând că a obosit să facă naveta şi că vrea să îşi caute un loc de muncă mai bine plătit.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Tzancă Uraganu, copleșit după moartea lui Doru de la Constanța. Ce știa despre problemele cu care se confrunta
Fanatik.ro
Alexandru Țiriac, reacție neașteptată după ce Simona Halep și Dorin Mateiu s-au afișat în public. Cum a numit-o pe fosta tenismenă
Capital.ro
Pensia poate fi suspendată chiar și după ce a fost aprobată. Situațiile prevăzute de lege pe care mulți pensionari nu le cunosc
Playtech.ro
Pleci în vacanță în străinătate? Documentul medical pe care trebuie să îl ceri dacă nu ai primit cardul european
Adevarul
Satul de la Dunăre care a cucerit mii de cehi. „Vin de la o mie de kilometri, dar pentru ei este ca o întoarcere acasă”
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un arbitru exclus de FIFA la Cupa Mondială 2026 s-a stins din viață la 38 de ani, în condiții suspecte
iamsport.ro
Radu Banciu l-a distrus pe Marius Lăcătuș: ”Dacă va fi antrenată de prostul ăsta...”
MediaFlux
Horoscop 14 iulie. Ziua în care răbdarea valorează mai mult decât graba. Unele zodii primesc vești neașteptate, altele trebuie să spună „nu”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?