Razie a Poliţiei Rutiere din Capitală. Poliţiştii opresc în trafic toate maşinile cu numere străine

Poliţiştii caută în special automobilele înmatriculate în Bulgaria şi Anglia. Poliţiştii au luat această decizie pentru a întocmi o bază de date a acestor autoturisme.
Romania TV
18 aug. 2012, 07:46
Razie a Poliţiei Rutiere din Capitală. Poliţiştii opresc în trafic toate maşinile cu numere străine

Maşinile cu numele străine de înmatriculare sunt oprite în mai multe locuri din Capitală. Aceste maşini sunt declarate ca fiind cu probleme pentru că sunt greu de verificat, informează România TV.

„Sunt maşini cu probleme pentru că de foarte multe ori şoferii nu dau dovada asigurării auto obligatorii. Probleme mai sunt cu maşinile înmatriculte în Bulgaria pentru că proprietarii de drept după ce înscrie acea înţelegere cu şoferii români radiază maşina. Astfel utilizatorilor, în momentul în care sunt depistaţi, li se încheie un dosar de cercetare penală pentru conducerea unui autoturism neînmatriculat”, a declarat

De asemenea, o altă problemă în trafic o constitue şoferii care nu opresc la semnalul poliţiştilor şi sunt foarte greu de identificat. În plus, în ultima vreme s-a constatat că anumite grupări folosesc aceste autoturisme în vederea eludării judiciare. 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ștefan Bănică le dă peste nas contestatarilor, după apariția în platoul Antena la startul CM 2026: „Nu vreau să se ‘îngrijoreze’ nimeni”. Update exclusiv
Capital.ro
Curs valutar vineri, 12 iunie. Cât valorează euro și dolarul înainte de weekend. BNR a publicat cifrele oficiale
Playtech.ro
Cât costă șezlongurile în Thassos în vara lui 2026. Informațiile pe care românii le caută înainte de concediu
Adevarul
Putin și-ar pregăti „ultima carte”: un nou atac major împotriva Ucrainei în această iarnă
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Motru a avut parte de un sfârșit tragic după ce a căzut dintr-un cireș. A rămas suspendat între ramuri
iamsport.ro
Andrei Nicolescu, scandal uriaș cu Decebal Rădulescu și Vali Moraru în direct: ”Aveți informația de la un șpriț cu cineva!” / ”Azi mi-ați dovedit că mințiți”
MediaFlux
Anunț dramatic privind pensionarii din România. Scădere la pensia lunară
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți