Reacţia unui şofer băut după ce a provocat un accident: „Când sunt beat nu fac abateri de la circulaţie”

Un şofer în vârstă de 69 de ani a fost prins băut la volan, după ce a provocat un accident într-o comună din Iaşi. Bărbatul recunoaşte că nu este prima dată când conduce beat, însă spune că niciodată nu a făcut accident. 
Romania TV
17 sept. 2020, 12:09
Reacţia unui şofer băut după ce a provocat un accident:

„Eu sunt şofer profesionist, din ’79 conduc. Am mai condus beat, dar niciodată n-am făcut accident, vă spun drept. Am mai băut de Revelion, m-am enervat şi de la Leţcani am venit, vă spun drept, am fost conştient. Cum s-a întâmplat, nu ştiu. Am venit cu 60 la oră, am zis nu depăşesc 60. Aşa frumos am venit, nu am avut probleme. Eu am aer condiţionat, am dat pe rece. Eu am condus beat de nu pot să vă spun. Eu când sunt beat nu fac abateri de la circulaţie. Dar am îngheţat de frig, am dat pe rece, la maxim. Când am ajuns acasă am dat telefon, dă-mi drumu că mor de frig”, a spus bătrânul, potrivit bzi.ro

Marţi seara, însă, bărbatul a lovit o maşină parcată, în comuna Holboca, în Iaşi. 

„Am băut, recunosc, dar doar 150 de grame de vodcă.”, le-a spus şoferul poliţiştilor.

„Din investigațiile efectuate până în prezent s-a constatat faptul că în seara de 15 septembrie a.c., un bărbat de 69 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Holboca, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare și ar fi intrat în coliziune cu un autoturism parcat, în urma impactului rezultând doar pagube materiale. În urma testării bărbatului de 70 de ani cu aparatul alcooltest a rezultat o valoare de 1,01 mg/l alcool pur în aerul expirat, fapt pentru care a fost condus la o unitate medicală, unde i-au fost prelevate mostre biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei”, au precizat reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Iași.

Bărbatul a rămas fără permis şi s-a ales cu dosar penal pentru conducere sub influenţa băuturilor alcoolice. 

Citeşte şi Accident grav provocat de un şofer fără permis. Un tânăr de 26 de ani a murit pe loc

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
O fostă concurentă Survivor este însărcinată! Cum a anunțat că va deveni mamă
Fanatik.ro
CFR Cluj şi-a găsit atacant! Echipa lui Neluţu Varga l-a prezentat oficial pe fostul golgheter al Serbiei. Update exclusiv
Capital.ro
Curs valutar vineri, 10 iulie. Cât valorează euro și dolarul la final de săptămână. BNR a publicat noile date
Playtech.ro
De ce să nu ţii aerul condiţionat pornit când este furtună. Nu ploaia este cel mai mare pericol
Adevarul
Colțul de rai de la granița României unde oamenii trăiesc ca acum sute de ani. Drama unui sat uitat de lume REPORTAJ
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Ar trebui evitate deplasările cu metroul”. Medicul Beatrice Mahler explică riscul de a contacta bacteria Legionella
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față! Ce s-a ales de relația sa cu Cristi Chivu: ”Îi spuneam «băiatul lui tata», i-am botezat copiii și l-am cununat”
MediaFlux
Avertisment privind populația României! INS: Se va reduce cu 3,4 milioane de persoane până în 2080
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?