Reducere de 15% la servicii FUNERARE, pentru bătrânii care renunţă la permisul de conducere

Şoferii în vârstă din Japonia primesc reducere pentru serviciile funerare, dacă renunţă la permisul de conducere, scrie BBC.
Filip Stan
20 mart. 2017, 20:38
Reducere de 15% la servicii FUNERARE, pentru bătrânii care renunţă la permisul de conducere

În acest fel, autorităţile din Japonia încearcă să încurajeze oamenii în vârstă să renunţe la permisele de conducere, după ce în ultimul timp au avut loc mai multe accidente provocate de bătrâni, care au încurcat pedala de acceleraţie cu frâna, potrivit BBC.

O promoţie de acest fel a fost lansată de prefectura Aichi, unde o companie care deţine 89 de sedii oferă 15% reducere în schimbul permisului de conducere, susţine agenţia de presă Kyodo.

Cei care vor să profite de această ofertă trebuie să aducă documente semnate de poliţie care să dovedească că au renunţat la permisul de conducere. Discountul poate fi oferit şi membrilor de familie care nu locuiesc în respectiva prefectură.

În anul 2015, existau aproximativ 4,8 milioane de permise de conducere care aparţineau persoanelor peste 75 de ani, de două ori mai multe decât acum 10 ani. În aceeaşi perioadă, a fost evidentă şi o creştere a accidentelor mortale în care au fost implicaţi bătrâni.

În întreaga Japonie au loc astfel de iniţiative, deşi nu toate sunt atât de morbide precum aceasta şi se rezumă la curse de taxi mai ieftine sau intrări gratuite în diferite locuri. În noiembrie, anul trecut, bătrânii care renunţau la permisul de conducere primeau reduceri la noodles.

Citeşte şi Măsuri mai dure pentru obţinerea PERMISULUI AUTO. Se introduc noi probe la examenul auto

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Ionel Ganea și-a deschis sufletul după accidentul în care i-a murit fiul de doi ani: „Te schimbă pentru totdeauna!”. Gest incredibil făcut în memoria lui Alexandru
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 29 aprilie. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Cât plătesc șoferii înainte de 1 Mai
Playtech.ro
Ai voie să citeşti mesajele din telefonul cuiva fără permisiune? Legea din România de care puţini au habar
Adevarul
China construiește mașina de „unică folosință”. Cât costă un astfel de vehicul
wowbiz.ro
Ea este doctorița care s-a spânzurat de geamul apartamentului. A fost găsită fără suflare, atârnând de o funie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ea este Alina, tânăra de 21 de ani care și-a pierdut viața după ce s-a izbit cu mașina de un copac, în Constanța. Acul kilometrajului s-ar fi oprit la 130 km/h
iamsport.ro
Un club din SuperLiga ar urma să fuzioneze cu altă echipă, iar mai mulți membri ai Generației de Aur ar fi așteptați să semneze: ”Ăsta e următorul pas”
MediaFlux
Cuba Gooding Jr. în România alături de Codin Maticiuc! Actorul a vizitat șantierul noului spital PRIMELE IMAGINI FOTO și VIDEO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR