Renault a schimbat directorul general de la Dacia

Compania Renault a numit un nou director general pentru Dacia şi Renault România, în persoana lui Yves Caracatzanis, care îl înlocuieşte pe Nicolas Maure, iar schimbarea se va produce din 4 aprilie 2016, se arată într-un comunicat al Renault România.
Alina Costache
15 mart. 2016, 11:34
Renault a schimbat directorul general de la Dacia

Yves Caracatzanis, în vârstă de 51 de ani, va fi subordonat lui Denis Le Vot, şeful operaţiunilor Renault pentru regiunea Eurasia, din care face parte şi România.

Născut în 1964, la Marsilia, Yves Caracatzanis este inginer, absolvent al Ecole Centrale de Paris. Şi-a început îcariera în cadrul cabinetului de consultanţă Bossard Consultants, apoi la Hewlett Packard, iar în 1992 a vine la Renault ca şef de proiect pentru organizare logistică. 

Din 2013, Yves Caracatzanis a ocupat funcţia de director Industrial şi Supply Chain pentru regiunea Eurasia în cadrul aceleiaşi companii. 

Nicolas Maure, care din ianuarie 2014 este director general al Grupului Renault România şi preşedinte-director general al Automobile Dacia, va fi numit preşedinte al Avtovaz, cel mai mare producător auto rus.

Candidatura lui Maure a fost propusă de alianţa Renault-Nissan, care controlează Avtovaz împreună cu compania de stat Rostec.

Nicolas Maure este director general la Dacia Renault România din 2014. Grupul francez Renault a preluat compania Automobile Dacia în anul 1999 şi a relansat marca românească în 2004, cu gama Logan. Prin noile modele, Dacia a devenit un jucător de notorietate pe piaţa auto low-cost din Europa. Vânzările totale sub marca Dacia au crescut cu 7,7% anul trecut, până la un număr record de 550.920 unităţi.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Câți bani va primi echipa care va câștiga Cupa României Betano. FRF, fond total de 1,2 milioane de euro
Capital.ro
Se interzic complet fumatul și vapatul. Decizie în UK pentru cei născuți după 2009: O lege de referință care va salva vieți
Playtech.ro
Val de turiști străini în România. Războiul din Iran aduce mai mulţi nemți, britanici și austrieci în țara noastră. Câți bani ar putea lăsa în marile orașe
Adevarul
„S-au trezit la viață de Paște”. Doi români aflați în stare vegetativă, salvați printr-o metodă revoluționară folosită în Parkinson
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Calendar ortodox pentru 22 aprilie 2026. Ce NU trebuie să facă creștinii pentru a se feri de boli și necazuri
iamsport.ro
Acuzații extrem de grave după Farul - FCSB: ”Blat sinistru! Gică Popescu e fantoma lui Hagi, cumetreala a continuat”
MediaFlux
Sorin Grindeanu, propus de PSD pentru funcția de premier, anunță Manda. Ponta a propus deschiderea discuțiilor cu AUR
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara