Republica Moldova ar putea decreta stare de urgenţă în sectorul energetic, după ce Gazprom a refuzat amânarea plăţilor

Guvernul de la Chişinău doreşte decretarea stării de urgenţă în sectorul energetic din Republica Moldova, după ce compania rusă Gazprom a refuzat cererea de reprogramare a plăţii din ianuarie pentru gaze.
Filip Stan
19 ian. 2022, 13:45
Republica Moldova ar putea decreta stare de urgenţă în sectorul energetic, după ce Gazprom a refuzat amânarea plăţilor

Într-o conferinţă de presă, premierul Natalia Gavriliţa a declarat miercuri că Gazprom a trimis o scrisoare Moldovagaz în care îşi anunţă intenţia de a sista livrările de gaze către Republica Moldova dacă până la 20 ianuarie R. Moldova nu va plăti un avans pentru luna ianuarie în valoare de 63 de milioane de dolari, relatează Radio Chişinău.

Gavriliţa a atras atenţia că există riscul real de sistare a gazelor şi a anunţat pentru ora locală 13:00 convocarea unei şedinţe a Comisiei pentru Situaţii Excepţionale unde va fi discutată situaţia energetică, iar premierul îşi va expune poziţia cu privire la instituirea stării de urgenţă.

Joi, premierul va cere Parlamentului instituirea stării de urgenţă în domeniul energetic, iar dacă Parlamentul va susţine propunerea, tot joi va fi convocată din nou CSE în cadrul căreia vor fi adoptate o serie de măsuri menite să evite riscul opririi livrării gazelor către consumatori. Este vorba în special de amânarea plăţii taxei de valoare adăugată (TVA) datorată de Moldovagaz statului şi achitarea anticipată de către guvernul de la Chişinău a compensaţiilor pentru luna ianuarie şi februarie, relatează Deschide.md, citat de Agerpres.

Citeşte şi: Bill Gates, avertismentul care dă fiori: Vor fi pandemii mult mai grave faţă de COVID-19

În aceeaşi conferinţă de presă, vicepremierul Andrei Spînu a declarat că Republica Moldova şi-a onorat plăţile curente pe toate lunile şi va achita gazele consumate inclusiv pentru primele zece zile ale lunii ianuarie, potrivit Radio Chişinău. Totodată, Spînu a declarat că ţara sa nu va plăti un avans pentru luna ianuarie în valoare de 63 de milioane de dolari, ci va achita până joi 38 de milioane de dolari.

Republica Moldova a încheiat cu Gazprom un contract pe cinci ani, care a intrat în vigoare la 1 noiembrie 2021. Acesta prevede o plată în avans în data de 20 a fiecărei luni, notează Reuters.

Citeşte şi: Protest la sediul STB. Capitala ar putea fi paralizată de o grevă a şoferilor din transportul public

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Dana Marijuana, prima reacție după moartea Gianinei Gheorghiu. Lacrimi și durere, după ce rapperița s-a stins la 37 de ani
Fanatik.ro
Președintele FIFA a făcut anunțul cu privire la participarea Iranului la Cupa Mondială! „Am vorbit cu Donald Trump”
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii trebuie să facă solicitare către Asociația de Proprietari. Instanța refuză total controlul
Playtech.ro
Reguli noi pe aeroporturile din București. Ce cantitate de lichide este permisă acum în bagajul de mână
Adevarul
Doi profesori din SUA sunt cei mai bogați români din topul Forbes al miliardarilor lumii. Pe lista scurtă mai apar Ion Țiriac și frații Pavăl
wowbiz.ro
Bugetul pe 2026 aduce bani în plus pentru unii pensionari. Cine poate primi până la 1.000 de lei, deși pensiile rămân înghețate
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ieșit la iveală rezultatul autopsiei băiețelului de un an și nouă luni care s-a stins la spitalul de copii din Iași. Ce i-a adus sfârșitul
iamsport.ro
Alex Dobre, la un pas de transferul la West Ham! Impresarul român a spus totul despre mutare
MediaFlux
Pilot militar mort într-o bază militară din România. MApN: „Cerul aviaţiei româneşti a pierdut un pilot extraordinar cu un suflet imens”
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj