Restricţii rutiere în Capitală în perioada 13 – 16 decembrie pentru funeraliile Regelui Mihai

Traficul rutier se va restricționa pe mai multe artere din Capitală, în perioada 13 - 16 decembrie, când se vor desfășura funeraliile Regelui Mihai I, a informat marți Brigada rutieră.
Romania TV
12 dec. 2017, 11:39
Restricţii rutiere în Capitală în perioada 13 - 16 decembrie pentru funeraliile Regelui Mihai

Pe 13 decembrie, după ora 19,00, la momentul trecerii cortegiului pe sub Arcul de Triumf, traficul rutier va fi restricționat pe arterele ce converg către acesta, respectiv pe Bd. Constantin Prezan, Bd. Mareșal Averescu, Str. A. Constantinescu, axul central pe Șos. Kiseleff, tronsonul cuprins între Piața Presei Libere și Arcul de Triumf.

În data de 15 decembrie, începând cu ora 16,00, se vor restricționa traficul rutier și parcarea autovehiculelor pe Aleea Colina Bucuriei, precum și pe platoul de la baza acesteia și în zona Gării Băneasa, perimetrul delimitat de Str. Tipografilor și Gara CFR Băneasa.

Pe 16 decembrie, traficul rutier se va restricționa astfel:

—între orele 00,00 — 08,00, pe Calea Victoriei între Str. C.A.Rosetti și Aleea Kretzulescu, pe Str. Dem.I.Dobrescu între Bd. Nicolae Bălcescu și Calea Victoriei, precum și pe străzile care acced în acestea;

—între orele 08,00 — 14,00, pe Calea Victoriei, între Piața Victoriei și Str. Ion Câmpineanu, precum și pe străzile care acced în acest tronson, gradual în funcție de numărul participanților;

—începând cu ora 11,00, pe traseul de deplasare al cortegiului funerar către Palatul Patriarhiei: Palatul Regal — Calea Victoriei — Spl. Independenței — Bd. Unirii — Aleea Colina Bucuriei;

—începând cu ora 14,00, pe ambele sensuri, gradual, pe traseul de deplasare a cortegiului și pe străzile care acced în acesta de la Palatul Patriarhiei către Gara Băneasa: Aleea Colina Bucuriei — Pod Șerban Vodă — Bd. I.C. Brătianu — Piața Universității — Bd. Nicolae Bălcescu — Piața Romană — Bd. Lascăr Catargiu — Piața Victoriei — Bd. Aviatorilor — Piața Charles de Gaulle — Bd. Constantin Prezan — Arcul de Triumf — Șos. Kiseleff — Piața Presei Libere — Șos. București-Ploiești — Fântâna Miorița — Gara Băneasa, precum și pe Șos. București-Ploiești, între Piața Presei Libere și Pasajul Băneasa și Str. Tipografilor, între Șos. București-Ploiești și Bd. Poligrafiei.

Traficul pietonal va fi restricționat în data de 16 decembrie, după cum urmează:

—începând cu ora 00.00, până la defluirea totală a participanților, pe trotuarul aferent Muzeului Național de Artă a României de pe Str. Știrbei Vodă și Calea Victoriei, până în dreptul Bisericii Kretzulescu;

—începând cu ora 08,00, pe Aleea Colina Bucuriei, între Bd. Regina Maria și Palatul Patriarhiei, precum și pe Aleea Cristea Miron din Str. 11 Iunie, cu excepția riveranilor.

De asemenea, în zona din jurul Palatului Patriarhiei, în funcție de numărul participanților, traficul rutier va fi restricționat gradual pe următoarele artere:

—Bd. Unirii, între Bd. I.C. Brătianu și Bd. Libertății;

—Spl. Independenței, între Str. Halelor și Pod Șerban Vodă;

—Str. Halelor către Spl. Independenței;

—Bd. Regina Maria, între Bd. Libertății și Aleea Colina Bucuriei, cu excepția tramvaielor.

Polițiștii rutieri recomandă folosirea rutelor ocolitoare:

—Șos. București-Ploiești — Bd. Aerogării — Str. Cpt. Alexandru Șerbănescu — Str. Barbu Văcărescu — Șos. Ștefan cel Mare;

—Piața Presei Libere — Bd. Mărăști — Piața Montreal — Bd. Mărăști — Bd. Mareșal Alexandru Averescu — Bd. Ion Mihalache — Str. Buzești — Str. Berzei;

—Piața Victoriei — Str. Buzești — Str. Berzei.

Pietonii sunt rugați să circule numai pe trotuare, traversarea străzii să o facă pe la locurile marcate, la culoarea verde a semaforului electric și numai după ce sunt siguri că intenția lor de a traversa a fost observată de către șoferi.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Cu cât și-a redus cheltuielile Administrația Prezidențială. Suma economisită cu adevărat de Nicușor Dan la Cotroceni
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Obligatoriu pentru asociațiile de proprietari. Se dau amenzi de până la 5.000 de lei
Playtech.ro
Pompe de căldură sau încălzire pe gaz: avantaje şi dezavantaje în funcţie de locuinţă
Adevarul
Un amor dintre director și angajată s-a transformat într-un proces de sute de mii de euro. Bărbatul s-a căsătorit în secret
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gică Hagi și Mihai Rotaru, acuzați de blat după Farul-Craiova 4-1: ”O manoperă inteligentă. Totul împotriva celor de la FCSB”
MediaFlux
Lista pensionarilor care vor primi până la 628 de lei în plus! Banii se dau în funcție de oraș
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil