Reţele de socializare afectează grav creierul copiilor – studiu

Reţele de socializare afectează grav creierul copiilor, care ar putea deveni dependenți de „like-uri”, relevă un studiu realizat la Universitatea din Carolina de Nord. Studiul sugerează că comportamentele legate de social media la începutul adolescenței pot fi asociate cu modificări în dezvoltarea neuronală a adolescenților.
Alina Costache
05 ian. 2023, 12:03
Reţele de socializare afectează grav creierul copiilor - studiu

Reţelele de socializare ar putea reprograma creierul copiilor și să-i facă dependenți de „like-uri”, relevă un nou studiu realizat la Universitatea din Carolina de Nord. Copiii îşi verifică aproape constant telefoanele pentru a vedea dacă au reacții pozitive sau negative la postările lor de pe reţelele de socializare, spun experții. Şi cum cât intră mai des pe rețelele de socializare, cu atât devin mai sensibili la „feedback-ul social” sub formă de like-uri și comentarii, spun psihologii citaţi de Alephnews.ro.

Feedback-ul social face ca adolescenților să le fie greu să lupte cu nevoia de a-și verifica conturile, mai spus specialiştii.

„Constatările noastre sugerează că verificarea comportamentelor pe rețelele de socializare la începutul adolescenței poate regla sensibilitatea creierului la potențiale recompense și pedepse sociale”, explică lucrarea lor, publicată în JAMA Pediatrics. În timpul adolescenței, creierul suferă „schimbări semnificative de reorganizare structurală și funcțională”, ceea ce face din aceasta o perioadă crucială de dezvoltare. „Regiunile neuronale implicate în relevanța motivațională și afectivă devin hiperactive, orientându-i pe adolescenți către stimulii recompensatori din mediul lor, în special de la colegi”, spun autorii studiului.

Studiul a fost realizat pe 169 de elevi din trei școli publice de gimnaziu din Carolina de Nord, timp de trei ani. Fiecare participant a raportat cât de des verifica platformele populare de socializare Facebook, Snapchat și Instagram. Unii au recunoscut că au făcut acest lucru de peste 20 de ori într-o zi.

„Platformele de socializare oferă adolescenților oportunități fără precedent pentru interacțiuni sociale în timpul unei perioade critice de dezvoltare, când creierul este deosebit de sensibil la feedback-ul social”, concluzionează studiul. Acest studiu sugerează că comportamentele legate de social media la începutul adolescenței pot fi asociate cu modificări în dezvoltarea neuronală a adolescenților, în special sensibilitatea neuronală la potențialul feedback social.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
„Argentinienii l-ar înjura pe Messi?” Editorial din tribune despre Baiaram și relația complicată cu mulți dintre fanii Universității Craiova
Capital.ro
Pensie mai mare după o victorie în instanță împotriva Casei de Pensii. Judecătorii au obligat instituția să emită o nouă decizie de pensionare
Playtech.ro
Curent mai scump din toamnă, presiune pe gaze și căldură la iarnă. Ce se pregătește pentru facturile românilor
Adevarul
Radu Drăgușin, detalii teribile despre accidentarea care aproape i-a încheiat cariera: „Multă durere, am învățat să merg din nou!”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul care a provocat tragedia din Brașov, plasat sub control judiciar. Ce i-au interzis procurorii
iamsport.ro
Mihai Rotaru a spus ce pachet de acțiuni deține, de fapt, la Universitatea Craiova: ”Pot să rămân și cu mai puțin!”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru ziua de 15 august. Ce este interzis să faci de Adormirea Maicii Domnului
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat