REŢETA ZILEI: Baclava grecească

eCuisine.ro şi RomaniaTV.net vă propun pentru astăzi o tartă diferite.
Romania TV
20 mai 2014, 07:44
REŢETA ZILEI: Baclava grecească
Baclava grecească
 
Ingrediente
75 g migdale zdrobite
375 g nuci măcinate
500 g aluat filo
75 g pesmet
100 g zahăr tos
½ linguriță cu scorțișoară
125 ml unt topit
125 ulei de rapiță
coajă rasă de lămâie
 
pentru sirop:
400 g zahăr
340 g miere
500 ml apă
1 lingură cu apă de trandafiri (sau esență de vanilie)
sucul și coaja de la o lămâie
 
VEZI AICI CUM SE PREPARĂ 
 
Rulouri cu stafide și scorţişoară
 
Mod de preparare
 
1.Amestecă migdalele cu nucile, pesmetul, scorțișoara și zahărul. Separat, amestecă untul cu uleiul.
2.Ia patru foi de aluat și unge-le cu amestecul de unt.Așază-le într-o tavă unsă.
3.Presară deasupra amestecul de nuci și acoperă cu alte patru foi de aluat unse. Repetă operațiunea până termini ingredientele.
4.Taie baclavaua grecească cu ajutorul unui cuțit bine ascuțit și coace la 150 grade (la foc mic) pentru 90 de minute.
5.Pentru sirop, fierbe apa cu zahărul, adaugă zeama de lămâie și fierbe pentru 8 minute. Adaugă mierea și mai lasă pe foc două minute. Dă deoparte și adaugă apa de trandafiri sau vanilia.
6.Toarnă siropul fierbinte peste baclavaua răcită și lasă cel puțin 4-5 ore să se întrepătrundă aromele, apoi o poți servi.
 
Truc. Nu pune baclavaua grecească la frigider. Las-o într-un loc răcoros.
 
Încearcă mai multe rețete pe ecusine.ro
 
Prăjitura cu mălai
 
Bezele perfecte

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
S-a întâlnit cu Dan Petrescu și a rămas uimit de cum arată antrenorul după problemele medicale avute: „Vă spun foarte sincer”
Capital.ro
Dezvăluire despre Traian Băsescu. Ion Cristoiu a spus tot. Ordinul dat de fostul președinte: S-a pus la cale operațiunea
Playtech.ro
De ce nu iese maioneza de post pufoasă. Ce ingredient strică totul
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Cutremurător! Fostul căpitan din SuperLiga a ajuns să cerșească pe străzi: 'A ajuns boschetar, mi-a cerut un leu'
MediaFlux
Tichete pentru plata facturilor la energie. Câți români au primit cardurile în realitate
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul