Reţeta zilei: Hering la grătar cu budincă de cartofi

Un preparat delicios, pe bază de hering, care nu are cum să nu te cucerească cu gustul său intens. Prepară şi tu heringul la grătar şi serveşte-l cu o budincă de cartofi. Vei da lovitura cu această combinaţie.
Romania TV
28 dec. 2016, 09:44
Reţeta zilei: Hering la grătar cu budincă de cartofi

Ingrediente

2 fileuri hering

sare

2 linguri ulei

piper

Pentru budincă

4 cartofi

1 ceapă

2 ouă

100 g smântână

200 g caşcaval

3 căţei de usturoi

sare

piper

chimen măcinat

oregano

pătrunjel

unt, pentru uns

Pentru servit

5 linguri hrean ras

2 linguri smântână

1 ceapă roşie

verdeaţă

Mod de preparare

Fileurile de hering le cureţi, le speli şi le usuci pe prosoape absorbante. Presari peste ele sare şi piper, după gust, şi le frigi câte 2 minute pe fiecare parte într-o tigaie cu puţin ulei şi le laşi deoparte.

Pentru budincă, cureţi cartofii şi ceapa şi le tai după dorinţă. Aşezi cartofii într-o tavă unsă cu puţin unt. Razi 100 g de caşcaval şi-l pui într-un castron. Baţi ouăle spumă şi le amesteci cu caşcavalul, smântâna, ceapa şi usturoiul pisat. Condimentezi cu sare, piper, oregano, pătrunjel tocat şi chimen măcinat, după gust. Torni compoziţia peste cartofii din tavă şi presari caşcavalul rămas. Dai la cuptor până când se leagă şi se rumeneşte.

Serveşti fileurile cu budincă de cartofi şi salată de hrean, făcută din hrean amestecat cu smântână, rondele de ceapă roşie şi verdeaţă, după gust.

Află cum se prepară o delicioasă salată de crudităţi!

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
FCSB va avea un nou punct fix în echipă! El este fotbalistul care i-a lăsat pe toți ”mască”: ”E peste ce aveam”
Capital.ro
Reguli buletin-carte de identitate 2026. Ce trebuie să facă românii din Italia, Spania și Marea Britanie
Playtech.ro
Cum își încălzesc finlandezii locuințele fără calorifere. Soluția surprinzătoare pe care o ai deja acasă
Adevarul
Start la rezervări pentru hotelul care va fi amplasat pe Lună. Cât costă vacanța de vis pe unicul satelit natural permanent al Pământului
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu l-a vrut la Steaua pe membrul Generației de Aur, dar Mircea Lucescu l-a convins să vină la Dinamo cu o promisiune extrem de controversată: ”L-a lăsat”
MediaFlux
Scenarii privind răpirea lui Putin. Rusia are răspunsul pregătit pentru Donald Trump
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend