REZULTATE EUROPARLAMENTARE 2014. Ungureanu: Forţa Civică, un partid la guvernare în 2016

Preşedintele Forţei Civice (FC), Mihai Răzvan Ungureanu, a declarat duminică seară, după închiderea urnelor, că formaţiunea sa doreşte un dialog cu partidele de centru-dreapta. Potrivit exit-poll-urilor, Forţa Civică a obţinut în jur de 3% din voturi.
Romania TV
25 mai 2014, 19:07
REZULTATE EUROPARLAMENTARE 2014. Ungureanu: Forţa Civică, un partid la guvernare în 2016

„Ne pregătim în momentul acesta pentru discuţii cu toate partidele de centru-dreapta, pentru o soluţie care să aducă Opoziţiei, în ansamblul ei, o victorie la prezidenţialele din noiembrie 2014. Forţa Civică nu este un proiect al europarlamentarelor, este un proiect pe termen mediu şi lung, va fi un partid la guvernare în 2016 şi este un partid care acum se pregăteşte pentru a doua mare înfruntare foarte importantă, în toamna târzie a acestui an, alegerile prezidenţiale”, a precizat Ungureanu.

Cât priveşte exit-poll-urile, acesta a spus că reprezintă o „poză” a momentului.

‘Vom avea suficient de mult timp pentru a analiza rezultatele votului. Între timp, colegii noştri din teritoriu ne transmit datele consolidate ale numărătorii paralele’, a spus liderul FC, citat de Agerpres.

Ungureanu le-a mulţumit românilor pentru că au ieşit la vot, precum şi celor care au votat FC.

„Le mulţumim în primul rând românilor care au exercitat dreptul constituţional de a vota. Este o notă bună pentru calitatea votului acordat UE şi intereselor României în UE. Le mulţumim, de asemenea, tuturor celor care au votat, membri, simpatizanţi sau oameni care înţeleg ce înseamnă noul în politică, celor care au votat Forţa Civică. Le mulţumim pentru susţinere, le mulţumim pentru încredere”, a mai precizat preşedintele FC.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Jucătorul important de la naționala României care nu a mai ajuns la FCSB, deși era dorit de Gigi Becali: ”Avea probleme cu băutura”
Capital.ro
Doliu în televiziune. Marele actor a murit după o carieră de peste patru decenii. Era special pentru toată lumea
Playtech.ro
Cum să reduci factura la curent în luna decembrie 2025. Cele trei locuri din casă pe care trebuie să le verifici
Adevarul
Ucraina desființează Legiunea Internațională. Voluntarii străini trag un semnal de alarmă
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
Ioana este infirmiera care și-a pierdut viața într-un spital din Teleorman! Femeia a suferit un AVC imediat ce a încheiat tura de noapte: ,,A fost amenințată”
iamsport.ro
Denis Alibec, ”săgeți” directe către Gigi Becali: ”Dacă nu joc...”
MediaFlux
Soarele intră în Săgetător pe 22 noiembrie. 4 zodii vor fi afectate de acest fenomen astrologic!
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume