REZULTATE ALEGERI LOCALE 2020. Cine a câştigat în oraşele reşedinţă de judeţ LISTA

Publicat: Luni, 28 Septembrie 2020 10:40 // Actualizat: Luni, 28 Septembrie 2020 23:10 // Sursa: romaniatv.net

Rezultatele parțiale ale votului la alegerile locale din 2020 arată schimbări importante la conducerea orașelor reședință de județ, atât la primării cât şi la consiliile locale şi judeţene.

După numărătoarea parțială a voturilor, configurația politică a primăriilor municipiilor reședinţă de judeţ prinde contur:

PNL – 15 municipii și sectorul 6 al Capitalei

PSD – 13 municipii și sectorul 4 al Capitalei

USR-PLUS – 4 municipii și sectoarele 1 și 2 ale Capitalei

UDMR – 4 municipii

Independenți – 1 municipiu și Capitala

FDRG – 1 municipiu

PE – 1 municipiu

Alianța București 2020 – Sectorul 3

PPUSL – Sectorul 5

Cum arată configurația politică a Capitalei după alegeri

Primăria Generală a Capitalei: Nicușor Dan (Independent)

Sectorul 1: Clotilde Armand (USR-PLUS)

Sectorul 2: Radu Mihaiu (USR-PLUS)

Sectorul 3: Robert Negoiță (Alianța Pro București)

Sectorul 4: Daniel Băluță (PSD)

Sectorul 5: Cristian Popescu Piedone (PPU-SL)

Sectorul 6: Ciprian Ciucu (PNL)

Lista câștigătorilor la primăriile municipiilor reședință de județ, conform rezultatelor parțiale:

Alba Iulia (județul Alba): Gabriel Pleșa (USR-PLUS)

Arad (județul Arad): Călin Bibarț (PNL)

Pitești (județul Argeș): Cristian Gentea (PSD)

Bacău (județul Bacău): Lucian Viziteu (USR-PLUS)

Oradea (județul Bihor): Florin Birta (PNL)

Bistrița (județul Bistrița-Năsăud): Ioan Turc (PNL)

Botoșani (județul Botoșani): Cosmin Andrei (PSD)

Brașov (județul Brașov): Allen Coliban (USR-PLUS)

Brăila (județul Brăila): Marian Dragomir (PSD)

Buzău (județul Buzău): Constantin Toma (PSD)

Reșița (județul Caraș-Severin): Ioan Popa (PNL)

Călărași (județul Călărași): --------

Cluj-Napoca (județul Cluj): Emil Boc (PNL)

Constanța (județul Constanța): Vergil Chițac (PNL)

Sfântu Gheorghe (județul Covasna): Antal Arpad (UDMR)

Târgoviște (județul Dâmbovița): Cristian Stan (PSD)

Craiova (județul Dolj): Olguța Vasilescu (PSD)

Galați (județul Galați): Ionuț Pucheanu (PSD)

Giurgiu (județul Giurgiu): Adrian Anghelescu (PNL)

Târgu Jiu (județul Gorj): Marcel Romanescu (PNL)

Miercurea Ciuc (Județul Harghita): Attila Korodi (UDMR)

Deva (județul Hunedoara): Florin Oancea (PNL)

Slobozia (județul Ialomița): Dragoș Soare (PNL)

Iași (județul Iași): Mihai Chirica (PNL)

Baia Mare (județul Maramureș): Cătălin Cherecheș (Independent)

Drobeta-Turnu Severin (județul Mehedinți): Marius Screciu (PSD)

Târgu Mureș (județul Mureș): Zoltan Soos (UDMR)

Piatra Neamț (județul Neamț): Andrei Carabelea (PNL)

Slatina (județul Olt): Emil Moț (PSD)

Ploiești (județul Prahova): Andrei Voloșevici (PNL)

Satu Mare (județul Satu Mare): Kereskenyi Gabor (UDMR)

Zalău (județul Sălaj): Ionel Ciunt (PSD)

Sibiu (județul Sibiu): Astrid Fodor (FDGR)

Suceava (județul Suceava): Ion Lungu (PNL)

Alexandria (județul Teleorman): Victor Drăgușin (PSD)

Timișoara (județul Timiș): Dominic Fritz (USR-PLUS)

Tulcea (județul Tulcea): Ștefan Ilie (PNL)

Vaslui (județul Vaslui): Vasile Pavăl (PSD)

Râmnicu Vâlcea (județul Vâlcea): Mircea Gutău (PE)

Focșani (județul Vrancea): Cristi Valentin Misăilă (PSD)

Citeşte şi: Dana Budeanu, reacţie dură după înfrângerea Gabrielei Firea: "Alegerile nu sunt pentru bogaţi. Mi-aţi rămas pe tocuri, săracilor!"

loading...
Comenteaza // Vezi comentarii
        Citeste mai mult despre:   
alegeri locale 2020 rezultate
Loading...
Daca ti-a placut articolul, urmareste RomaniaTV.NET pe   facebook facebook sau  twitter twitter.
1
EUR
4.8743
RON
30 Oct
noapte 10 °
zi 14 °
Ultimele joburi adaugate
24 H