REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. BEC a prezentat REZULTATELE FINALE. Vezi CLASAMENTUL

REZULTATE FINALE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. BEC a prezentat, joi, rezultatele finale ale primului tur al alegerilor prezidenţiale, care a avut loc duminică, 2 noiembrie. Victor Ponta este primul clasat cu 40,44% , iar Klaus Iohannis se află pe a doua poziţie cu 30,37%. Cei doi se vor confrunta în turul final ce va avea loc la data de 16 noiembrie 2014. 
Iulian Tudor
06 nov. 2014, 10:20
REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. BEC a prezentat REZULTATELE FINALE. Vezi CLASAMENTUL

REZULTATE FINALE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Candidatul Alianţei PSD-UNPR-PC, Victor Ponta, a obţinut 40,44% (3.836.093 voturi) în primul tur de scrutin al alegerilor prezidenţiale, iar candidatul ACL, Klaus Iohannis, a obţinut 30,37% (2.881.406 voturi), potrivit procesului verbal final privind rezultatul votării, publicat pe site-ul Biroul Electoral Central (BEC).

Conform documentului prezentat de BEC, Victor Ponta şi Klaus Iohannis sunt candidaţii care vor merge mai departe în turul II al alegerilor prezidenţiale.

Pe locul trei s-a clasat candidatul independent Călin Popescu-Tăriceanu, fiind urmat de Elena Udrea (PMP) cu 5,20%, Monica Macovei – independent şi Dan Diaconescu.

CITEŞTE ŞI CCR a respins contestaţia Monicăi Macovei. Alte 11 cereri de anulare a primului tur, declarate inadmisibile

REZULTATE FINALE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Clasamentul primului tur arată astfel: 

VICTOR-VIOREL PONTA: 3836093 voturi – 40,44%

KLAUS-WERNER IOHANNIS:  2881406 voturi – 30,37% 

CĂLIN-CONSTANTIN-ANTON POPESCU-TĂRICEANU: 508572 voturi – 5,36%

MONICA-LUISA MACOVEI: 421648 voturi – 4,44%

ELENA-GABRIELA UDREA: 493376 voturi – 5,20%

CRISTIAN-DAN DIACONESCU: 382526 voturi – 4,03%

TEODOR-VIOREL MELEŞCANU: 104131 voturi – 1,09%

CORNELIU VADIM-TUDOR: 349416 voturi –  3,68%

HUNOR KELEMEN: 329727 voturi – 3,47%

ZSOLT SZILÁGYI:  53146 voturi – 0,56%

GHEORGHE FUNAR: 45405 voturi – 0,47%

WILLIAM GABRIEL BRÎNZĂ: 43194 voturi – 0,45%

CONSTANTIN ROTARU: 28805 voturi 0,30%

MIREL-MIRCEA AMARIŢEI: 7895 voturi 0,08%

REZULTATE FINALE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. La nivelul întregii ţări au votat 9.723.232 alegători. Prezenţa la vot a fost de 53,17% din totalul alegătorilor înscrişi în listele electorale permanente.

CITEŞTE ŞI ALEGERI 2014: Declaraţia pe propria răspundere pentru românii din străinătate poate fi descărcată ONLINE

REZULTATE FINALE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Curtea Constituţională a României (CCR) a primit joi procesul-verbal privind centralizarea rezultatelor votării la alegerile prezidenţiale din 2 noiembrie.

CCR urmează să înceapă verificarea documentelor, iar vineri să ia o decizie, au comunicat oficiali ai CCR.

Potrivit prevederilor legale, procesul-verbal pentru fiecare tur de scrutin, împreună cu procesele-verbale de constatare şi centralizare a rezultatelor votării întocmite de birourile electorale judeţene, birourile electorale ale sectoarelor municipiului Bucureşti, biroul electoral pentru secţiile de votare din străinătate şi birourile electorale ale secţiilor de votare, se înaintează cu pază înarmată la Curtea Constituţională, în termen de 24 de ore de la înregistrarea ultimului dosar.

Conform art. 52 din Legea 370/ 2004 pentru alegerea preşedintelui României, CCR anulează alegerile în cazul în care votarea şi stabilirea rezultatelor au avut loc prin fraudă de natură să modifice atribuirea mandatului sau, după caz, ordinea candidaţilor care pot participa la al doilea tur de scrutin.

În această situaţie, prevede actul normativ, Curtea va dispune repetarea turului de scrutin în a doua duminică de la data anulării alegerilor.

‘(2) Cererea de anulare a alegerilor se poate face de partidele politice, alianţele politice, alianţele electorale, organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale reprezentate în Consiliul Minorităţilor Naţionale şi de candidaţii care au participat la alegeri, în termen de cel mult 3 zile de la închiderea votării; cererea trebuie motivată şi însoţită de dovezile pe care se întemeiază. (3) Soluţionarea cererii de către Curtea Constituţională se face până la data prevăzută de lege pentru aducerea la cunoştinţa publică a rezultatului alegerilor’, mai prevede legea.

Actul normativ stabileşte că judecătorii Curţii validează rezultatul fiecărui tur de scrutin, asigură publicarea rezultatului alegerilor în mass-media şi în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Preşedintele Curţii Constituţionale, Augustin Zegrean, declara, marţi, că instituţia pe care o conduce are termen până vineri să valideze primul tur de scrutin al alegerilor prezidenţiale. ‘Până vineri avem termen să ne pronunţăm, să validăm sau să nu validăm rezultatele alegerilor’, preciza Zegrean.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Care a fost cea mai mare diferență de scor dintre Rapid și U Cluj. După 1-0 la pauză, a venit umilința în a doua repriză
Capital.ro
Călin Georgescu și George Simion, refuz total. Tot planul și speranțele privind „turul 2 înapoi” s-au năruit
Playtech.ro
Străin de succesiune prin neacceptare: ce spune legea și care sunt consecințele pentru moștenitori
Adevarul
Unde s-ar ascunde, de fapt, Abdullah Ataș — milionarul care a omorât un polițist și a evadat
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
ȘOCANT: antrenorul român demis de 4 echipe în ultimii 4 ani, așteptat în locul lui Lucescu la națională! Stupoare în studio: ”Cum să vină el?!”
MediaFlux
Amenzi de mii de lei dacă lași aceste obiecte pe palier, la bloc. Legea este clară
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil