REZULTATE BACALAUREAT 2012 SUCEAVA. Aproape o treime din note, modificate în urma contestaţiilor

Aproape 600 de note s-au modificat în urma soluţionării celor 1.709 contestaţii depuse de candidaţii la bacalaureat din judeţul Suceava, mare parte dintre acestea, respectiv 482, crescând după recorectarea lucrărilor, informează MEDIAFAX.
Romania TV
13 iul. 2012, 08:24
REZULTATE BACALAUREAT 2012 SUCEAVA. Aproape o treime din note, modificate în urma contestaţiilor

REZULTATE BAC 2012 SUCEAVA AICI

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Şcolar Judeţean Suceava, Laura Hacman, 1.709 lucrări au fost reevaluate în etapa de contestaţii a examenului de bacalaureat, iar în urma recorecării 1.118 note au rămas nemodificate, în timp ce 109 note au fost modificate prin scădere, iar 482 au fost modificate prin creştere.

Hacman a precizat că 91 de note sub 5 a fost reevaluate peste 5, iar patru note peste 5 au fost reevaluate sub 5.

Statistica finală pe întregul judeţ Suceava privind rezultatele la bacalaureat va fi făcută publică în cursul zilei, după introducera datelor în sistemul informatic, a precizat sursa citată.

În judeţul Suceava au fost depuse 1.709 contestaţii, din care, cele mai multe, 551, au fost la limba română şi 401 la matematică T2.

Conform Inspectoratului Şcolar Judeţean Suceava, au mai fost depuse 180 de contestaţii la matematică T1, 122 la istorie, 120 la biologie vegetală T1, 85 la anatomie şi fiziologie, 23 la chimie anorganică T2, nivel I, 3 la chimie anorganică R2 nivel II, 132 la geografie, 39 la fizică, 10 la informatică T1 și 12 la Informatică T2, 11 la logică, câte 6 la chimie organică T1 și T2, patru la economie şi două la filosofie, iar la psihologie şi sociologie câte o contestaţie.

Promovabilitatea la examenul de bacalaureat în judeţul Suceava era de 46,98 la sută înainte de soluţionarea contestaţiilor, cu aproape 20 de puncte procentuale mai puţin faţă de anul trecut.

Astfel, numărul candidaţilor care au promovat acest examen a fost de 3.010, iar dintre aceştia 892 au obţinut medii între 6.00 şi 6.99, alţi 896 au obţinut medii între 7.00 şi 7.99, un număr de 778 de candidaţi au luat medii între 8.00 şi 8.99, alţi 440 au luat note între 9.00 şi 9.99, în timp ce doar patru candidaţi au obţinut media 10. Un număr de 3.023 de candidaţi au obţinut note sub 5.00, iar 371 de candidaţi au luate note între 5.00 şi 5.99.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Codruța Filip și Valentin Sanfira au divorțat! Cântăreața a confirmat despărțirea
Fanatik.ro
Generaţia de Aur, cazată la unul dintre cele mai luxoase hoteluri din Istanbul! Camerele sunt cu sute de euro mai scumpe decât ale naționalei lui Lucescu! Exclusiv
Capital.ro
Scopul urmărit de Călin Georgescu. Procurorii au aflat ce a făcut între 2020 și 2025. Dezvăluirea momentului
Playtech.ro
Ajutoarele pentru pensionari vor întârzia în aprilie. Când ar putea primi bătrânii banii de la stat
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
Imaginile care fac înconjurul internetului. Cum au fost filmați Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de anunțul divorțului. Cu ochii în lacrimi, vizibil afectați: nimic nu prevestea separarea
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Stare de urgență în Republica Moldova! Decizia vine în urma atacurilor militare lansate de Rusia
iamsport.ro
”Valentin Ceaușescu mi-a spus”. Cum a fost exclus de la națională legendarul fotbalist român
MediaFlux
Mesaje creștine de Buna Vestire 2026. Ce poți să le transmiți prietenilor și apropiaților tăi
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj