REZULTATE REFERENDUM 2012 Sibiu: 36,64 % prezenţă la vot, peste 83% au votat pentru demitere

Peste 83% dintre sibienii care s-au prezentat la urne la referendumul pentru demiterea lui Traian Băsescu au optat în favoarea acestui demers, prezenţa la urne în judeţ fiind de 36,64 la sută, potrivit rezultatelor finale anunţate de BEJ.
Romania TV
30 iul. 2012, 08:08
REZULTATE REFERENDUM 2012 Sibiu: 36,64 % prezenţă la vot, peste 83% au votat pentru demitere

Potrivit unui comunicat de presă transmis, luni, de Biroul Electoral Judeţean (BEJ) Sibiu, au fost primite şi validate procesele-verbale întocmite de birourile electorale din cele 369 de secţii de votare, câte au fost în judeţul Sibiu, prezenţa la vot fiind de 36,64 la sută.

„Numărul alegătorilor înscrişi în lista electorală pentru referendum centralizaţi până la ora 5.15 din data de 30 iulie 2012 este de 376.044. Numărul participanţilor centralizaţi până la ora 5.15 din data de 30 iulie 2012 este de 137.809. Numărul total al secţiilor de votare organizate pe raza judeţului Sibiu este de 369. Numărul proceselor-verbale întocmite de birourile electorale ale secţiilor de votare primite şi validate până la ora 5.15 din data de 30 iulie 2012 este de 369”, se arată în comunicat.

Potrivit sursei citate, din cei 137.809 sibieni care s-au prezentat la urne, 114.679 au răspuns „Da” la întrebarea privind demiterea preşedintelui Traian Băsescu, reprezentând 83,21 la sută, în timp ce 20.924 sibieni (15,18 la sută) au răspuns „Nu”.

Potrivit aceleiaşi surse, 2.206 voturi, reprezentând 1,6 la sută din total, au fost nule.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ce gest au făcut colegii Raisei, fetița omorâtă de polițist pe trecerea de pietoni, în ziua absolvirii. Mama ei a reacționat
Bzi.ro
Iulia Albu are casă de 1,2 milioane de euro, dar mobila e reciclată! „Unele piese le-am găsit la gunoi!”
Fanatik.ro
Ce au pățit doi români în timp ce se întorceau din vacanța în Turcia. Situație neașteptată la graniță: “Caut un avocat”
Capital.ro
Decizie pentru proprietarii de mașini pe motorină. Se achită obligatoriu. Majorare de azi, 19 iunie
Playtech.ro
Pentru ce pot fi folosiți banii din fondul de rulment. Ce nu are voie administratorul să facă cu ei
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Se pregătește America să lovească instalația nucleară Fordo din Iran? Mișcările militare care sugerează o posibilă escaladare
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Jador, adevărul despre drugtestul pozitiv din urmă cu o lună. Ce ar fi consumat, de fapt, manelistul: „Mi-a dat Bogdan...”
Spynews
Ozana Barabancea, testată pozitiv la COVID-19! Cum se simte cântăreața: „Să mă învăț să mai stau și acasă”
Evz.ro
Revoluție pe piața imobiliară. Schimbarea la care nimeni nu s-a așteptat
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
kanald.ro
Solstițiu de vară 2025: Pe ce dată pică cea mai lungă zi din acest an
Cancan.ro
Cum a apărut îmbrăcată această tânără din Iași la Bacalaureat. Colegii au crezut că vine direct din club
Playsport.ro
Români lăsați fără aur la vamă în Bulgaria: „Vameșii au zis că e o lege nouă, ai voie doar...
Capital.ro
Elena Udrea a renunțat. Cutremur din închisoare. Deznodământul care șochează România
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Sandra Izbașa la 35 de ani. Campioana s-a retras de mai bine de un deceniu
stirilekanald.ro
Profesoară de 30 de ani, arestată după ce a sedus un elev de 15 ani! Ar fi întreținut relații intime cu minorul chiar în incinta școlii
Horoscop Joi, 19 iunie 2025. Schimbări majore în carieră pentru o zodie
MediaFlux
Locuri de muncă în Europa pentru români: salarii mari și posturi variate. Află cum poți aplica
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Limitele delicate ale consimțământului în societatea românească contemporană