ROMÂNI şi IRAKIENI cercetaţi pentru TRAFIC de MIGRANŢI. Poliţiştii şi procurorii DIICOT au destructurat gruparea

Polițiștii de frontieră și procurorii DIICOT au destructurat o grupare infracțională organizată care avea ca preocupare traficul de migranți, pe ruta Irak - Turcia - Cipru - Bulgaria - România, cu destinații finale Germania, Anglia, Suedia sau Norvegia, unde urmau să solicite azil politic, iar pentru aceasta fiecare migrant achita aproximativ 12.000 de dolari.
Romania TV
11 mart. 2016, 11:33
ROMÂNI şi IRAKIENI cercetaţi pentru TRAFIC de MIGRANŢI. Poliţiştii şi procurorii DIICOT au destructurat gruparea

Trei români și doi irakieni sunt cercetați în prezent pentru trafic de migranți.”Persoanele implicate, trei cetățeni români (o femeie și doi bărbați) și doi irakieni, au fost prezentate procurorului din cadrul DIICOT București, fiind cercetate pentru săvârșirea infracțiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat, faptă prevăzută de art. 367 din Cp, trecere frauduloasă a frontierei de stat, faptă prevăzută de art. 262 din Cp și trafic de migranți, faptă prevăzută de art. 263 din Cp”, informează Inspectoratul General al Poliției de Frontieră într-un comunicat transmis vineri AGERPRES.

Potrivit anchetatorilor, migranții obțineau vize turistice aparținând unor state UE, în baza cărora intrau legal pe teritoriul României, unde erau cazați la mai multe adrese din București și județul Ilfov. Ulterior, membrii grupării îi transportau spre frontiera de vest a României, iar aceștia încercau să iasă în mod fraudulos din țară folosind diferite metode: ascunși în autocare, remorci ale TIR-urilor sau folosind acte de identitate bulgărești false.

Citeşte şi Românul prins în Austria transportând imigranţi extracomunitari, condamnat la 3 ani de închisoare

„În perioada iunie — august 2015 au fost depistate în flagrant, în PTF Nădlac și Cenad, patru grupuri formate din 14 persoane, cetățeni irakieni, în timp ce încercau să iasă ilegal din țară pe la granița cu Ungaria”, se arată în comunicat.

Operațiunea a fost finalizată în cursul lunii decembrie 2015 când, în baza mandatelor emise de Tribunalul București, polițiștii au efectuat trei percheziții domiciliare pe raza municipiului București și a județului Ilfov.

Activitatea a fost desfășurată împreună cu polițiști de frontieră din cadrul IGPF — Centrul de Supraveghere și Controlul Trecerii Frontierei Aeroporturi București-Otopeni, beneficiind de sprijinul IGPR — Direcția de Operațiuni Speciale, ITPF Timișoara, ITPF Oradea și de Brigada Specială de Intervenție a Jandarmeriei „Vlad Țepeș”.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cristiano Ronaldo și-a luat mașină în valoare de peste 1 milion de euro. Ce preferințe a avut fotbalistul
Capital.ro
Se pune poprire pe conturi și salariu. Banca transmite notificări și dă termen de 30 de zile. Românii care trebuie să achite banii de urgență
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi