România a pierdut primul meci de la Europeanul de polo

România a început cu stângul Campionatul European de Polo de la Eindhoven, cu o înfrângere în faţa deţinătoarei trofeului, Croaţia, scor 7-10.

16 ian. 2012, 15:22

Croaţii au controlat partida din primul până în ultimul sfert şi s-au impus în cele din urmă cu o diferenţă de trei goluri.

Băieţii pregătiţi de Istvan Kovacs au stat pe tot parcursul meciului în „plasa” adversarilor, iar în sfertul decisiv s-au apropiat la un singur gol, însă nu au mai putut ţine ritmul.

În meciul de debut al CE, în grupa A, Macedonia a învins Turcia, scor 16-4.

celelalte meciuri programate luni fiind următoarele:

Grupa A: Grecia-Olanda, Ungaria-Italia;

Grupa B: Germania-Muntenegru, Serbia-Spania.

România va juca în continuare astfel: cu Spania (17 ianuarie, ora 17.00), cu Muntenegru (19 ianuarie, ora 21.30), cu Serbia (21 ianuarie, ora 14.00), cu Germania (23 ianuarie, ora 18.30). Vor urma meciurile din sferturile de finală (25 ianuarie), semifinalele (27 ianuarie) şi finalele pentru medalii (29 ianuarie).