România are o reprezentare de numai 10% din piaţa privată de sănătate din Europa Centrală

România reprezintă în prezent doar 10% din piaţa privată de sănătate din Europa Centrală, un sector pe care compania de cercetare de piaţă PMR îl estimează la 21 mld. euro, însă va avea în următorii cinci ani cel mai rapid ritm de creştere din regiune şi va depăşi Cehia până în 2021.
Romania TV
11 sept. 2016, 11:00
România are o reprezentare de numai 10% din piaţa privată de sănătate din Europa Centrală

România şi Bulgaria sunt statele în care, potrivit analizei PMR, se va observa o creştere a utilizării serviciilor medicale private în următorii şase ani, iar Polonia îşi continua traseul ascendent în acest domeniu pe care îl domină în regiune.

Statele din regiune care ocupă cea mai mare parte din cota de piaţă a sectorului de servicii medicale private, potrivit estimărilor PMR, sunt Polonia, o ţară cu un număr mare de locuitori, care a făcut reforme eficiente în sistemul de sănătate, şi Ungaria, care a investit în cumpărarea de medicamente. Cota de piaţă estimată pentru România este de 10%, potrivit Mediafax.

Creşterea cotei de piaţă în România şi Bulgaria se va baza pe cererea pentru serviciile medicale private şi pe evoluţia investiţiilor din acest sector, mai arată raportul PMR. Între 2015 şi 2021, Slovacia şi Cehia vor înregistra cele mai mari scăderi ale cotei de piaţă în urma unor reforme nefavorabile, lucru care se va putea observa şi în cazul Ungariei. Sectorul asigurărilor private de sănătate din Europa Centrală nu este reglementat, fiecare stat aplicând propriile reguli, potrivit Mediafax.

Topul celor mai mari jucători din piaţa de servicii private de sănătate este dominat de MedLife, cu o cifră de afaceri de 450 de milioane de lei în 2015, pe locul doi plasându-se reţeaua Regina Maria, cu o cifră de afaceri de 290 de milioane de lei anul trecut, arată datele Ministerului de Finanţe.

DailyBusiness
Lovitură pentru pensionari! Statul extinde lista cazurilor în care cere returnarea pensiilor
Spynews
Bucurie imensă în familia lui Gabi Bădălău! Sora afaceristului, Sabina, e însărcinată / FOTO
Bzi.ro
De ce a vărsat lacrimi Andreea Marin ultima dată! „Despărțirea este mult, mult mai grea!“
Fanatik.ro
Zodiile care au o stea în frunte până la finalul lunii mai. Se bucură de avantaje, bani mulți și relații de dragoste
Capital.ro
Statul îți confiscă bunurile. Decizie oficială în România. Ilie Bolojan a semnat legea
Playtech.ro
Eşti sau nu obligat să plăteşti fondul de rulment și fondul de reparații. Ce spune legea?
DailyBusiness
Noi scumpiri pentru români. Facturi mai mari la energie, bilete de tren şi fructe mai scumpe
Adevarul
O comună din Sibiu, în plină dezvoltare datorită viitoarei conexiuni la două autostrăzi. „Tineri din alte părți aleg să se mute aici”
wowbiz.ro
Alex Bodi, PRIMELE DECLARAȚII exclusive pentru WOWbiz despre așa zisul amantlâc cu soția lui Dan Alexa
Spynews
Cu ce se ocupă Radu Mazăre în Madagascar. Fiul lui, Răducu, urmează să îl viziteze
Spynews
Imagini înduioșătoare cu Nasrin Ameri însărcinată. Prezentatoarea este mama unui băiețel de aproape doi ani / FOTO
Evz.ro
Meniul de nuntă te duce la sapă de lemn. Cât costă distracția
Ego.ro
Cătălin Bordea, reacție total neașteptată! Ce a spus după ce Livia și Spike s-au despărțit
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
kanald.ro
Momentul îngrozitor în care un bărbat cade dintr-un balon cu aer cald, care a luat foc
Cancan.ro
Devastator! Ce le fac șeicii din Dubai fetelor la Porta Potty Party. Prietena Mariei Kovalchuk: 'Fie o biciuia, fie o amenința cu…'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Apare o nouă taxă din 26 mai. S-a dat deja ordin în România. Se va plăti la fiecare intrare
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
stirilekanald.ro
A murit fostul lider al Uruguayului, considerat „cel mai sărac președinte din lume”. José „Pepe” Mujica avea 89 de ani
Anunț oficial pentru o categorie importanta de pensionari. O nedreptate socială va fi reparată
MediaFlux
Vesete bună pentru 2 milioane de pensionari. Vor primi bani în plus, pe lângă pensie, începând cu 1 iulie 2025.
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
ÎCCJ o face scăpată pe judecătoarea care a întrebat dacă mortul e prezent în sală