România contribuie la creșterea-record a populației unui stat „neprietenos” din Europa. Declinul demografic al țării noastre continuă

De 30 de ani, România contribuie la creșterea populațiilor altor țări din lume. Printre beneficiari se numără și Austria, statul care a refuzat țara noastră în Schengen. 
Mircea Filipescu
02 iun. 2023, 12:08
România contribuie la creșterea-record a populației unui stat „neprietenos

Populația Austriei a atins un nou record de creștere. Anul trecut, micul stat european a consemnat un bilanț de +126.000 a populației, cel mai mult după cel de-Al Doilea Război Mondial, potrivit Statistics Austria.

Creșterea se explică prin nivelul ridicat al migrației. Fără migranți, populația statului din Schengen ar fi scăzut. Potrivit datelor oficiale, 9.104.772 de persoane locuiau în Austria la 1 ianuarie 2023, adică cu 125.843 mai mult decât la începutul anului 2022.

Reprezintă o creștere uriașă față de cifrele din 2021, când 46.000 de persoane noi și-au stabilit reședința în Austria. Mai mult de jumătate din acest total a fost format din cei 67.000 de refugiați care au fugit în Austria din Ucraina, când Rusia a invadat ţara în februarie 2022.

Austria atrage românii și ucrainenii ca un magnet

Cetățenii regimului Volodimir Zelenski au reprezentat de departe cel mai mare grup. Al doilea cel mai numeros grup, cu 14.000 de oameni, erau sirieni. Aproximativ 9.000 de germani și-au stabilit reședința în Austria anul trecut, care au reprezentat cea mai mare parte din cei 36.000 de persoane care au venit din alte țări SEE, Elveția sau Marea Britanie în 2022.

Numărul românilor veniţi în Austria în 2022 se ridică la puţin peste 7.000, iar numărul total imigranţi români este de 147.490.

Aproximativ 82.600 de persoane s-au născut în Austria anul trecut, cu aproximativ 10.000 mai puțin decât numărul de persoane care au murit. Astfel, migrația a reprezentat singurul factor determinant pentru creșterea populației țării în 2022.

Potrivit datelor oficiale, dintre cei 9 milioane de locuitori ai țării, aproximativ 1,7 milioane nu au cetățenie austriacă.

Președintele Croației, Zoran Milanovic, a declarat că refuzul primirii României și Bulgariei în Schengen are în spate rațiuni economice.

„Anumite interese se încearcă a fi vândute sub forma principiilor sau a valorilor, dar în esență este vorba doar de o târguială și nimic mai mult”, a declarat liderul croat.

În 2023, populația României este estimată la 18,8 milioane de locuitori.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Gigi Becali a pus mâna pe telefon și l-a sunat pe MM Stoica după ce a văzut schimbarea făcută de Mirel Rădoi: “De ce l-a scos?!”
Capital.ro
Decizie privind motorina. Ilie Bolojan anunță scăderea prețurilor la pompă: Acționăm în limita posibilităților
Playtech.ro
Cum devin proprietar dacă am doar o chitanţă de mână. Când e valabil acest act
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
DOCUMENT | Gică Hagi s-a aflat în atenția unui club important din Premier League
MediaFlux
PAPARAZZI Soția lui Mircea Lucescu, gest de mare eleganță față de un cerșetor. Cum a fost surprinsă doamna Neli FOTO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj