România, în topul țărilor UE la campania de vaccinare. Ce loc ocupă țara noastră

România se află pe locul 6 în Europa în ceea ce privește numărul total de doze administrate în campania de vaccinare COVID.
Andreea Rubica
14 feb. 2021, 16:21
România, în topul țărilor UE la campania de vaccinare. Ce loc ocupă țara noastră

România, în topul țărilor UE la campania de vaccinare.  21,120,988 de doze de vaccin au fost administrate în țările membre UE, conform celor mai recente estimări făcute de Bloomberg, media zilnică fiind de 656,227.

De asemenea, România ocupă locul 4 în ceea ce privește numărul de doze adminsitrate la 100 de locuitori, locul 5 în ceea ce privește persoanele vaccinate cu prima doză  și locul 5 în ceea ce privește locul 5 persoanele vacciante cu ambele doze ale vaccinului COVID.

Citește și: Alexandru Rafila spune că probabil vom ajunge să ne vaccinăm anti-Covid la un an sau doi. „Vaccinurile trebuie să ţină pasul cu mutaţiile”

România, în topul țărilor UE la campania de vaccinare

”România în UE: loc 6 total doze administrate, loc 4 doze administrate/100 de locuitori*, loc 5 pers vaccinate cu prima doză – 3,5% din populația țării; loc 5 pers vaccinate cu ambele doze – 2,1% din populația țării, media zilnică – 34.755)” , arată Guvernul României.

Peste un milion de persoane au fost programate pentru vaccinare anti-COVID

Peste un milion de persoane au fost programate pentru vaccinare anti-COVID-19 în România, a anunţat Comitetul Naţional pentru Vaccinare. Dintre acestea, aproape 130.000 au fost programate la vaccinare cu AstraZeneca.

1.001.894 români s-au înscris în platforma dezvoltată de STS în vederea vaccinării împotriva noului coronavirus până în data de 12 februarie 2021, ora 12.30, a anunţat Comitetul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV). Dintre aceştia, 129.225 persoane s-au programat pentru imunizare cu vaccinul dezvoltat de Oxford – AstraZeneca.

Joi, 12 februarie, a fost zziua cu cele mai multe programări pentru vaccinul COVID de la debutul campaniei de vaccinare din România, mai exact 9.323 programări. Platforma a înregistrat 3,6 milioane de accesări, iar în ora de vârf, 12-13, au fost 470.000 de accesări.

La ora 10.30, în ziua de 12 februarie, în platforma dezvoltată de STS s-au programat peste 100.000 de persoane pentru vaccinarea cu serul produs de AstraZeneca. Mai exact 50.978 femei și 49.022 bărbați. Ora exacta la care s-a ajuns la 100.000 de programări este 10.27.

 

 

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Cum l-a pierdut FCSB la marea rivală Dinamo: „E o investiție!”
Capital.ro
Se verifică banii din cont. Românii care intră în atenția ANAF. Se cer documente doveditoare
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
A răbufnit la adresa lui Gigi Becali, de ziua finanțatorului FCSB: ”La mulți ani... cu executare! E un hoț”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare din iulie 2026. Reguli noi și pentru pensionarea anticipată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?