România rămâne fără terenuri arabile. În ultimii 25 de ani am pierdut peste 1,1 milioane de hectare

România a pierdut peste 1,1 milioane de hectare de teren arabil în ultimii 25 de ani, iar lucrurile par că se agravează de la an la an din cauza degradării solurilor prin aridizare și deșertificare.
Filip Stan
30 ian. 2025, 11:49
România rămâne fără terenuri arabile. În ultimii 25 de ani am pierdut peste 1,1 milioane de hectare

România rămâne fără terenuri arabile. Ministerul Agriculturii a anunțat că aproximativ 781.600 de hectare de terenuri din România sunt în pericol de degradare prin aridizare și deșertificare. Dintre acestea, 251.876,27 hectare au un risc extrem de mare, iar 529.760,71 hectare prezintă un risc foarte mare, conform datelor citate de ECONOMICA.NET. 

Cum România are aproximativ 8,2 milioane de hectare de teren arabil, înseamnă că 9,5% din terenurile pe care agricultorii cultivă în mod regulat este amenințată de degradare.

România rămâne fără terenuri arabile. Vești proaste pentru agricultori

Potrivit datelor Eurostat, suprafața arabilă a țării a scăzut constant în ultimele două decenii. De exemplu, în anii 2000, fermierii cultivau peste 9.300 de hectare.

Citește și Veste bună pentru agricultori, se dau 1.500 de euro pentru fiecare 1.000 de metri pătraţi cultivaţi în sere

Pe de altă parte, reprezentanții Ministerului Agriculturii spun că agricultorii pot cultiva și pe terenurile nisipoase și pot obține culturi bune, însă doar dacă folosesc tehnologiile recomandate de Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Cultura Plantelor pe Nisipuri Dăbuleni.

Potrivit Ministerului Agriculturii, aproximativ 321.463 de hectare de terenuri nisipoase sunt expuse riscului de eroziune eoliană, însă nu există terenuri fertile ce ar deveni dune de nisip.

La nivelul Uniunii Europene, deșertificarea și degradarea terenurilor sunt amenințări tot mai grave, în special în sudul Europei și în zonele de la Marea Neagră, inclusiv România și Bulgaria.

Citește și Agricultorii afectaţi de secetă scapă de 50% din datorii. Guvernul Ciolacu acordă şi un ajutor de 1,8 miliarde de lei

 

 

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Conducerea Universității Craiova i-a „mitraliat” după dezastrul cu Dinamo: „Slabi! Nu mă așteptam la așa ceva”
Capital.ro
O nouă modalitate de plată a taxelor și impozitelor. Contribuabilii vor evita drumurile la ghișee fără niciun cost suplimentar
Playtech.ro
Cu ce document nu poate ieși un copil din România? Confuzia care îi poate lăsa pe mulți părinți în aeroport
Adevarul
„Cel mai bine păstrat secret din Europa”. Insula spectaculoasă din Italia, alternativa ieftină la Coasta Amalfi
wowbiz.ro
Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Naum, dat pe spate de un tânăr jucător român: ”A vorbit excelent, unde ați mai auzit asta? Înseamnă că are educație, trebuie să mai aibă și fotbal”
MediaFlux
Românii pot obține până la 200.000 de euro fonduri nerambursabile. Tanczos Barna anunță lansarea programelor
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România