ROMANIA – SPANIA 24-21 în Grupa A de la JO 2016. Calificarea în „sferturi” se decide cu Norvegia

România a câştigat, vineri, scor 24-21, meciul cu Spania, din Grupa A de la JO 2016 şi păstrează şanse de calificare în sferturile de finală.

12 aug. 2016, 19:00

România continuă să spere la calificarea din grupe la Jocurile Olimpice după ce a învins Spania, scor 24-21. „Tricolorele” au condus fără probleme în prima repriză, iar la pauză tabela arăta 113-11. O contribuție foarte importantă a avut-o și portarul nostru, Paula Ungureanu. Repriza secundă am început-o cum nu se putea mai bine și am marcat 4 goluri consecutive, fără ca Spania să înscrie vreunul timp de 7 minute și 20 de secunde! Ibericele s-au dezlănțuit apoi, la un moment dat scorul devenise 18-19! Imediat la rampă a ieșit aceeași Paula Ungureanu, care a avut 4 intervenții miraculoase.

Fetele noastre păstrează șanse la calificare chiar dacă în primele două meciuri am pierdut cu Angola (19-23) și cu Brazilia (13-26) și am câștigat apoi cu Muntenegru (25-21).

În ultimul meci, România va juca împotriva Norvegiei şi are nevoie de un singur punct pentru a ne califica în sferturile de finală.