România, umilită de Franţa la Campionatul Mondial de handbal feminin

Franţa a umilit România la Campionatul Mondial de handbal feminin. Fetele antrenate de Radu Voina au pierdut la o diferenţă incredibilă de 19 goluri.

09 dec. 2011, 20:50

Naţionala feminină de handbal a României nu a contat în meciul cu vicecampioana mondială, Franţa.

Doar începutul meciului a fost ceva mai echilibrat după care franţuzoaicele au marcat pe bandă rulantă.

Scorul la pauză 20-12 nu anunţa coşmarul din repriza secundă. Ineficieţa din atacul României s-a văzut imediat pe tabela de marcaj.

Vedeta Franţei, Baudoiuin a înscris din toate poziţiile şi a încheiat meciul cu 10 goluri în cont. Si ca umilinţa să fie completă, Franţa ne-a dat gol şi cu portarul la ultima fază a disputei.

Franţa – România s-a terminat 39-20. Fetele lui Radu Voina au terminat grupa C pe locul 3 şi s-au calificat în optimi, unde vor juca cu echipa care termina pe locul doi, grupa D.