România va fi ajutată de SUA în lupta împotriva traficanţilor de persoane şi a grupărilor de criminalitate organizată

Autorităţile române vor beneficia de sprijinul partenerilor din Statele Unite în lupta împotriva grupărilor de criminalitate organizată şi a traficului de persoane. Poliţiştii şi procurorii români vor coopera judiciar internaţional cu colegii lor din statele partenere României şi pot solicita sprijin logistic şi tehnic din partea investigatorilor americani.
Romania TV
12 iun. 2020, 18:46
România va fi ajutată de SUA în lupta împotriva traficanţilor de persoane şi a grupărilor de criminalitate organizată

La sediul Ministerului Afacerilor Interne, a avut loc vineri o întâlnire de lucru între ministrul de Interne, Marcel Vela, ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, şi procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Gabriela Scutea. Întâlnirea a avut ca scop identificarea unor soluţii pentru eficientizarea activităţilor în domeniul combaterii criminalităţii organizate, cu accent pe linia traficului de persoane

„În urma discuţiilor, demnitarii au dispus realizarea unui plan de măsuri, cu aplicabilitate urgentă, în care vor fi prevăzute, ca ripostă la activităţile infracţionale desfăşurate de grupurile infracţionale organizate, precum şi acţiuni operative concrete care să conducă la destructurarea reţelelor de trafic de persoane, trafic de droguri, precum şi combaterea infracţiunilor contra libertăţii şi integrităţii sexuale.

În acest context, a fost constituit un grup de lucru interinstituţional format din specialişti ai structurilor operative din cadrul instituţiilor menţionate anterior, grup care are ca obiectiv principal combaterea traficului de persoane, a infracţiunilor contra libertăţii şi integrităţii sexuale, dar şi a traficului de droguri, prin acţiuni concrete, realizate în termen scurt, care să conducă la sancţionarea fermă a acestor fapte”, se arată într-un comunicat al Ministerului de Interne.

Violenţele contra poliţiei opresc serialul „Cops” de la difuzare, după 31 de ani. Serialul a fost scos deja din grilă

Pentru a combate grupurile infracţionale organizate şi reţelele de trafic de persoane, poliţiştii şi procurorii români vor coopera judiciar internaţional cu colegii din statele partenere României şi pot accesa, la cerere, sprijin tehnic şi logistic din partea instituţiilor de aplicare a legii din Statele Unite ale Americii, partener strategic al României inclusiv din perspectiva aplicării legii, combaterii criminalităţii şi respectarea statului de drept.

„Ministerul Afacerilor Interne, prin Agenţia Naţională Împotriva Traficului de Persoane, va intensifica cooperarea cu organizaţiile non-guvernamentale, în vederea protejării şi asigurării de asistenţă pentru victimele traficului de persoane”, conform sursei citate.

Poliţist din Reşiţa, filmat cu genunchiul pe gâtul unui tânăr. Seful Poliţiei cere anchetă

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Dacă faci atac de panică, folosește acest truc simplu! Te poate calma instant
Fanatik.ro
Analiza financiară a lui CFR Cluj. Cât de mult afectează, de fapt, bugetul ardelenilor excluderea din cupele europene: “Elasticul care se rupe”
Capital.ro
Miliardarul Warren Buffett are un card McGold care îi oferă mâncare gratuită pe viață. Cum a reușit această performanță
Playtech.ro
O nouă taxă de aproape 1 leu pe litrul de carburant, în discuție la nivelul UE. România se opune măsurii
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
Horoscop 17 iulie. O zodie dă lovitura în carieră, iar alta primește o veste care îi poate schimba complet planurile
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România