Românii care hrănesc urşii pe marginea drumului ar putea fi amendaţi! Avertismentul ministrului Mediului

Costel Alexe, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, a declarat la Braşov, faptul că a purtat discuţii cu reprezentanţii autorităţilor publice centrale şi locale, dar şi cu colegii de la Ministerul de Interne, pentru a sancţiona cu amenzi persoanele care hrănesc urşii la marginea drumului.
Romania TV
06 iul. 2020, 15:51
Românii care hrănesc urşii pe marginea drumului ar putea fi amendaţi! Avertismentul ministrului Mediului

„Am avut discuţii cu cei de la Ministerul de Interne şi cu cei de la toate autorităţile publice locale şi centrale care pot să sancţioneze astfel de comportamente. (…) În momentul de faţă, suntem în situaţia în care toţi cei care hrănesc ursul la marginea drumului să primească amendă”, a spus Alexe.

Citeşte şi: Ministrul Mediului, reacţie în cazul deşeurilor medicale găsite pe câmp, la Dobroeşti. „Toleranţă zero”

Conform politicianului,  acest comportament este una dintre principalele cauze pentru care ursul coboară în zonele locuite. Ministrul a atras un semnal de alarmă şi susţine că ursul este un animal sălbatic, şi nu unul de companie. 

„Pentru că am avut acest caz de emoţie publică săptămâna trecută, vreau să spun un lucru şi lansez un apel către populaţie. Venind ieri spre Braşov, am văzut cozi de maşini şi în faţa fiecăreia era câte un urs. Fac un apel la populaţie şi sper să înţeleagă: ursul este un animal sălbatic, şi nu de companie. Dacă vom considera că hrănind un urs îi facem un bine, fals! Facem cel mai mare rău cu putinţă acelui exemplar sau specii. Odată hrănit de om, să nu ne imaginăm că se va întoarce în munte, să-şi caute hrana. (…) Indiferent cât de prietenos poate părea, este un animal sălbatic şi poate face victime. (…) Am văzut pe reţelele de socializare – şi nu aş vrea să jignesc vreun conaţional al meu, dar are IQ-ul zero – cum privea spre urs în timp ce-l hrănea”, a declarat ministrul.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Istvan Kovacs dă lovitura carierei! Campionatul Mondial din America îi poate aduce o avere
Capital.ro
Modelul AI cu capacități neașteptate, inițial restricționat, ajunge la public
Playtech.ro
Cât te costă acum să deții o casă în România. Lista completă a taxelor și impozitelor din 2026
Adevarul
Glumele românilor după erorile GPS din București: „Stăteam pe canapea și îmi zice că eram pe pista de la Băneasa. Ne pregăteam să decolăm”
wowbiz.ro
Imagini greu de privit de la înmormântarea lui Alexandru Neacșu! Medicul rezident găsit mort la Spitalul Floreasca a fost condus pe ultimul drum: „O mare durere”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incredibil ce a descoperit o familie din Botoșani în pâinea cumpărată de la magazin. A depus imediat plângere la Protecția Consumatorului
iamsport.ro
Cine e membrul Generației de Aur care le citea versete din Biblie despre Armaghedon și adulter colegilor: ”Bă, dacă are ăsta dreptate?!”
MediaFlux
Rusia face noi amenințări la adresa României. Motivul: o eventuală unire cu Republica Moldova
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți