Cod rutier 2022. Vești proaste pentru șoferi! Românii pot primi amenzi și de 500 de lei pentru un obicei banal! Mare grijă!

Șoferii români au parte de o nouă veste proastă. Conducătorii auto ar putea primi amenzi în valoare de 500 de lei dacă vor fuma în mașina de serviciu.
Alina Costache
23 feb. 2022, 11:53
Cod rutier 2022. Vești proaste pentru șoferi! Românii pot primi amenzi și de 500 de lei pentru un obicei banal! Mare grijă!

Românii pot primi amenzi și de 500 de lei pentru un obicei banal! Legea nr. 15/2016 spune clar că fumatul în spațiile publice închise și în spațiile închise de la locul de muncă este interzis. Cei care nu vor respecta legea vor fi sancționați cu amenzi ce ajung și la suma de 500 de lei.

Vești proaste pentru șoferi! Românii pot primi amenzi și de 500 de lei pentru un obicei banal! Mare grijă!

Românii nu au voie să fumeze în toate spațiile publice închise și totodată în spațiile închise de la locul de muncă, un ghid referitor la aceste aspecte fiind publicat de Guvern la momentul apariției modificărilor, potrivit bugetul.ro.

Spațiu închis de la locul de muncă face referire la „orice spaţiu care are un acoperiş, plafon sau tavan şi care este delimitat de cel puţin doi pereţi, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent, aflat într-un loc de muncă”.

Iată câteva dintre locuriile considerate spații închise pentru locul de muncă:

Citește și: Amenzi pe bandă rulantă din cauza formularului PLF. Piloții și însoţitorii de bord, amendați de mai multe ori pentru că nu au completat formularul. Ce trebuie să știe toț românii
-halele industriale, spațiile de depozitare, birourile și camerele, sălile de ședință, sălile de consiliu, holurile, coridoarele, toaletele, lifturile, balcoanele închise etc.;
-instituțiile publice centrale și locale;
-unități comerciale: magazine, expoziții/ târguri în spațiu închis, centre comerciale, piețe închise etc.;
restaurante, baruri, cafenele, terase închise, unități de cazare, cluburi – inclusiv cele cu acces restricționat, cazinouri, săli polivalente etc.;
-unități cultural-artistice, sportive, recreative;
-toate mijloacele de transport în comun (unde nu se poate folosi nici țigareta electronică), autogări, gări, aeroporturi, peroane și refugii închise, taxiuri, mașina de serviciu, ambulanță, inclusiv în cabina șoferului, vatmanului, mecanicului de tren etc;
-toate spațiile din unitățile de învățământ, medico-sanitare și de protecție a copilului, inclusiv în curtea unităților;
-locurile de joacă pentru copii, indiferent dacă sunt amplasate în interior sau exterior;
-spațiile comune din clădirile de locuințe: holuri, lift etc.

Citește și: Guvernul nu va anula amenzile pentru lipsa formularului PLF. Procesele de contestare nu vor ţine cont de noile corecţii. Ordonanţa trimisă la Monitorul Oficial

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Fernandinho, legenda lui Șahtior și Manchester City, cuvinte emoționante pentru Fanatik: „Mircea Lucescu înseamnă totul pentru mine!”
Capital.ro
Reguli în asociația de proprietari. Este obligatoriu pentru toți proprietarii de apartamente din România
Playtech.ro
Cum arată locuinţele în care chiria costă 5 lei pe an. Cartierul din oraşul european atrage turişti din întreaga lume
Adevarul
Un francez și-a demolat locuința pentru a alunga românii care o ocupau ilegal. „Nu mai aveam altă opțiune”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Povestea mai puțin cunoscută a lui Mircea Lucescu. Cum a ajuns să fie numit ”Il Luce” în Italia
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj