Românilor a început să le placă vinul de calitate. Vezi aici ce sortiment se caută

După doi ani în care piaţa vinului a scăzut, anul trecut segmentul vinului de calitate a crescut, cel puţin aşa arată etichetele destinate acestui tip de produs.
Romania TV
21 feb. 2012, 14:36
Românilor a început să le placă vinul de calitate. Vezi aici ce sortiment se caută

“După doi ani în care piaţa de vin a regresat ajungând conform estimarilor noastre la 350 milioane de euro Euro, anul 2011 a adus o creştere semnificativă a segmentului vinului de calitate. În ciuda faptului că anul trecut la nivelul consumatorilor nu au fost resimţite ameliorări în ceea ce priveşte bugetul alocat consumului de produse alimentare, vânzările de vin de calitate au crescut în România în 2011 faţă de 2010” a spus Ovidiu Gheorghe, director general al Patronatului Naţional al Viei şi Vinului.

Conform Oficiului National al Viei si Produselor Vitivinicole (ONVPV), numărul însemnelor de certificare pentru vinul DOC comercializate de producatorii de vin de calitate a crescut anul trecut cu 15%, comparativ cu anul 2010, ca volum fiind foarte apropiat de anul 2009 (32.765.000 însemne DOC în 2011 faţă de 34.175.000 însemne DOC în 2009). Specialiştii spun că vânzările la sticlele de vin de 0,75 litri, cu un preţ de peste 12 lei, la raft, au crescut între 9 şi 20%. O altă tendinţă este cea referitoare la vinul de masă, unde, după recolta extrem de redusă din anul 2010 (cca. 5 mil. HL vin, comparativ cu producţia 2011 estimată la 6,5 mil HL), s-au importat cantităţi record de vin vrac din ţări precum Spania şi Italia. “Acest vin importat a fost cupajat sau nu cu vin autohton, îmbuteliat şi conform legislaţiei comunitare, este vândut ca vin de masă produs în UE” mai spus Ovidiu Gheorghe.

În urma recoltei bune din punct de vedere cantitativ şi calitativ de anul trecut, importurile de vin vrac sunt în scădere în ultimele luni, vinul de masă produs fiind într-o pondere mai mare din struguri autohtoni.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Răspunsul aiuritor al șefei Centrului de Sănătate Mintală, după ce a cheltuit 40.000 de lei pe telefoane iPhone 17 și Samsung S25: ”Consumă mai puțină energie”
Capital.ro
Românii cu pensii private obligatorii trebuie să verifice! Sistemul funcționează la nivel național
Playtech.ro
Ce cheltuieli taie românii pentru a face față scumpirilor. Mulți se plâng că au ajuns la limită: „Nu mai am la ce renunța”
Adevarul
„S-au trezit la viață de Paște”. Doi români aflați în stare vegetativă, salvați printr-o metodă revoluționară folosită în Parkinson
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Calendar ortodox pentru 22 aprilie 2026. Ce NU trebuie să facă creștinii pentru a se feri de boli și necazuri
iamsport.ro
L-a auzit pe Gigi Becali și s-a revoltat în direct: ”Îmi venea să sparg televizorul, mi-a fost o scârbă teribilă! Nu are Hristos, nu are mamă, nu are tată”
MediaFlux
Alertă în SUA: Trump a vrut să acceseze arma nucleară. Cine a reușit să-l oprească
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara