Rugăciunea scandaloasă a unui tânăr rom într-o biserică din Dolj: „Fereşte-ne pe noi de virusul acesta şi-l dă către români!” VIDEO

Bărbatul s-a filmat în timp ce se afla în biserica din localitatea doljeană Cetate şi a postat rugăciunea pe internet. În video se aude cum tânărul îi cere lui Dumnezeu să-i ocrotească doar pe cei din etnia lui. „Venea şi făcea curăţenie la biserică. Nu se poate să spui aşa ceva“.
Romania TV
20 apr. 2020, 17:44
Rugăciunea scandaloasă a unui tânăr rom într-o biserică din Dolj:
Tânărul de 28 de ani s-a filmat în Biserica Sfântul Gheorghe din Cetate la sfârşitul lunii februarie. „Doamne Dumnezeul nostru, ne rugam ţie Împărate Ceresc, fereşte-ne pe noi ţiganii de virusul acesta şi îl da către români, ca să moara toţi romanii şi ţiganii sa trăiască. Slava Ţie Doamne, slava Ţie”, a spus tânărul în timp ce se închina şi ţinea în mâini cartea de rugăciuni.

Poliţiştii au aflat de existenţa imaginilor după ce acestea au fost făcute publice. „”În cursul zilei de luni, 20 aprilie, politistii Secţiei 9 Cetate s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că un bărbat s-a filmat în incinta unei biserici din Cetate, în timp ce profera expresii de natură să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora. Din verificările efectuate, poliţiştii au stabilit că bărbatul, persoană care obişnuia să ajute la curăţenie în lăcaşul de cult, în vârstă de 28 de ani, din localitate, s-ar fi filmat în ipostaza respectivă la data de 22 februarie”, a declarat Cosmin Grădinaru, purtătorul de cuvânt al IPJ Dolj.
 
Enoriaşii bisericii au reacţionat dur când au aflat ce făcea tânărul pe care-l vedeau des în lăcaşul de cult „Credeam că e băiat cu frică de Dumnezeu. Venea şi făcea curăţenie la biserică. Nu se poate să spui aşa ceva. Ce re cu românii? De ce noi să murim şi să trăiască ei? Să-i fie ruşine”, au declarat supăraţi oamenii.

În urma scandalului iscat, conform gds.ro, tânărul s-ar fi căit într-un final. „„Îmi cer scuze pentru tot ce s-a întâmplat. Mii de scuze tuturor. Românilor, imi pare rău şi vă rog să mă iertaţi. Cu toţii greşim. Îmi asum greşeala. Vă rog, iertaţi-mă”, a spus bărbatul.

Poliţiştii l-au amendat pe bărbat cu 200 de lei pentru proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, de natură să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Nimeni nu știe cine a fost prima soție a lui Giovanni Becali: „Machedoancă din Tunari! A cântat Gil Dobrică”
Capital.ro
Noi reguli pentru șoferii pensionari. Schimbare la reînnoirea permisului de conducere
Playtech.ro
Pensia anticipată 2026. Câţi bani pierzi dacă vrei să ieşi la pensie mai devreme cu trei, patru sau cinci ani
Adevarul
Fiului lui Ramzan Kadîrov i-a fost scoasă splina, e slăbit și riscă să-și piardă vedere. Gărzile sale, în stare gravă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier grav în Bistrița Năsăud! Un bărbat și-a pierdut viața după ce a fost izbit de o mașină. Acesta a traversat neregulamentar strada
iamsport.ro
Radu Naum l-a auzit pe Gigi Becali și s-a enervat: ”Ce aveți în seara asta? Doamne ferește!”
MediaFlux
Cât de aproape suntem de recesiune. Ministrul Finanțelor dezvăluie scenariul cel mai negru
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat