Rusia a închis nouă bănci ucrainene din Crimeea

Banca centrală a Rusiei a dispus, luni, subsidiarelor din Crimeea ale unui număr de nouă bănci ucrainene să îşi înceteze operaţiunile, transmite Interfax, potrivit Agerpres.
Romania TV
26 mai 2014, 12:31
Rusia a închis nouă bănci ucrainene din Crimeea

Băncile afectate de această decizie sunt Oshchadbank, Marfin Bank, Ukrsotsbank, UkrSibbank, Delta Bank (Kyiv), CityCommerce Bank, Forum Bank (Kyiv), AvtoKrazBank şi Platinum Bank. Clienţii băncilor respective vor fi despăgubiţi cu ajutorul unui fond care protejează drepturile deponenţilor bancari din Crimeea.

Decizia privind încetarea activităţilor subsidiarelor băncilor ucrainene a fost determinată în primul rând de necesitatea de a proteja interesele deponenţilor şi clienţilor ale căror drepturi legitime au fost violate ca urmare a încetării de facto a operaţiunilor acestor bănci în Crimeea şi Sevastopol precum şi de lipsa de perspective privind reluarea activităţilor lor. În consecinţă, nu a existat altă oportunitate pentru protejarea drepturilor deponenţilor şi clienţilor acestor bănci decât prin încetarea activităţilor acestor bănci’, a informat Banca centrală a Rusiei într-un comunicat de presă.

La finele lunii martie, peninsula ucraineană Crimeea a fost anexată de Rusia în urma unui referendum care nu a fost recunoscut de comunitatea internaţională. De asemenea, Parlamentul de la Simferopol a decis că rubla rusească va deveni moneda oficială a acestei republici separatiste.

Băncile ruseşti au început să acopere golul lăsat de băncile ucrainene şi occidentale iar Russian National Commercial Bank a devenit prima bancă rusească care şi-a deschis o sucursală în Crimeea după anexare. Banca rusească Just Bank intenţionează şi ea să opereze în Crimeea, potrivit informaţiilor publicate pe pagina de Internet a Băncii Centrale a Rusiei.

Potrivit estimărilor Băncii Naţionale a Ucrainei, înainte de anexare în Crimeea erau 1.022 oficii bancare şi peste 20 de grupuri bancare, cu active şi pasive în valoare de 20-22 miliarde hrivna (1,7-1,9 miliarde de dolari).

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Cine e milionarul din România care a coborât pe gazon să sărbătorească titlul cu jucătorii Universității Craiova: ”Mândru că sunt oltean”
Capital.ro
Elena Udrea propune premier: Este nevoie de cineva care să nu fie doar politician ci să aibă habar de economie
Playtech.ro
Bulgaria include Eurovision 2027 în bugetul țării după succesul uriaș al Darei. Cât au cheltuit alte state pentru concurs
Adevarul
TVA de 11% la locuințele noi. Proiectul care schimbă regulile în imobiliare și criteriul eliminatoriu pentru prima casă
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Dovada că Andreea Bălan și Petrișor Ruge nu mai colaborează! Imaginile care nu mint. Cu cine l-a înlocuit artista
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur deschide Cutia Pandorei: ”În '94, unii au primit prime întregi, alții doar jumătate, nu a fost corect!”
MediaFlux
Rusia anunță trei zile de exerciții nucleare alături de Belarus! Zeci de mii de soldați mobilizați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi