Rusia ameninţă în mod deschis Ucraina cu distrugerea, acuză şeful diplomaţiei ucrainene

Potrivit Reuters, miniştrii de externe ucrainean, lituanian, leton şi estonian au condamnat escaladarea militară provocată de Rusia în estul Ucrainei,
Filip Stan
15 apr. 2021, 14:17
Rusia ameninţă în mod deschis Ucraina cu distrugerea, acuză şeful diplomaţiei ucrainene

Rusia ameninţă în mod deschis Ucraina cu distrugerea, a acuzat joi şeful diplomaţiei ucrainene Dmitro Kuleba, pe fondul tensiunilor exacerbate cu Rusia, informează AFP şi Reuters.

„Ei (oficialii ruşi) ameninţă deschis Ucraina cu un război şi cu distrugerea statului ucrainean”, a declarat ministrul ucrainean în timpul unei conferinţe de presă comune cu cei trei omologi din ţările baltice, veniţi la Kiev pentru a-şi exprima solidaritatea. „Condamnăm agravarea situaţiei de securitate provocată de Rusia, precum şi acţiunile şi declaraţiile Moscovei ce vizează escaladarea tensiunii militare şi subminarea eforturilor diplomatice”, a continuat el.

Rusia extinde linia frontului, în conflictul cu Ucraina. Mii de militari au fost mobilizaţi în Transnistria, iar 15 nave de război au fost transferate în Marea Neagră
„Linia roşie pentru Ucraina este frontiera sa de stat. Dacă Rusia încalcă linia roşie, ea va trebui să sufere consecinţe”, a atenţionat ministrul, îndemnând ţările occidentale să impună noi sancţiuni împotriva Moscovei.

Potrivit Reuters, miniştrii de externe ucrainean, lituanian, leton şi estonian au condamnat escaladarea militară provocată de Rusia în estul Ucrainei, cerându-i Moscovei să reducă tensiunile în regiune şi să revină la negocieri. „Astăzi, noi patru condamnăm cu fermitate exacerbarea situaţiei de către Rusia, acţiunile şi afirmaţiile Moscovei menite să escaladeze tensiunile”, a spus Kuleba în timpul conferinţei de presă comune cu miniştrii de externe ai celor trei ţări baltice, reuniţi la Kiev.

„Lumea este de partea Ucrainei şi a dreptului internaţional şi acest lucru este unul dintre elementele ce determină Rusia să se abţină de la acţiuni nechibzuite”, a mai spus ministrul ucrainean, citat de Reuters.

Joia trecută, şeful-adjunct al administraţiei prezidenţiale ruse, Dmitri Kozak, care este şi negociatorul-şef al Rusiei pentru conflictul din estul Ucrainei, a declarat că Rusia ar putea fi obligată, în anumite circumstanţe, să-şi apere cetăţenii din estul Ucrainei şi că aceste ostilităţi militare majore ar putea marca începutul sfârşitului pentru Ucraina ca ţară.

Guvernul ucrainean se teme că Moscova caută să provoace un casus belli pentru a încerca să justifice o operaţiune armată. Rusia a acordat sute de mii de paşapoarte ruseşti în zonele aflate în mâinile rebelilor.

Alertă la graniţa de est a României. Războiul din Ucraina ia amploare
La rândul său, Kremlinul susţine că „nu ameninţă pe nimeni” şi denunţă în schimb „provocările” ucrainene. Rusia a comasat în ultimele săptămâni zeci de mii de soldaţi la frontiera cu Ucraina şi în Crimeea, pe care a anexat-o în 2014. Ea a afirmat că desfăşoară acolo „exerciţii militare” ca răspuns la „ameninţările” NATO, alianţă la care Kievul vrea să adere.

Miercuri, în timpul unei discuţii telefonice, preşedintele american Joe Biden şi cancelarul federal german Angela Merkel au convenit să-i ceară Moscovei reducerea efectivelor sale militare de la frontiera cu Ucraina, pentru a permite „o detensionare a situaţiei”.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Montarea repartitoarelor de căldură. Măsura care se pregătește pentru românii conectați la încălzirea centrală. Când ar putea deveni obligatorie
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”