Rusia, furioasă pe vizita la Kiev a lui Iohannis, Macron, Scholz şi Draghi. „Se vor ameţi cu horincă şi vor pleca acasă cu trenul, ca acum 100 de ani. Ceasul ticăie”

Dmitri Medvedev, fostul președinte al Ucrainei şi în prezent vicepreședinte al Consiliului de Securitate al Rusiei, îi atacă pe liderii europeni care au mers în vizită la Kiev, între care şi Klaus Iohannis.
Daniel Spătaru
16 iun. 2022, 15:17
Rusia, furioasă pe vizita la Kiev a lui Iohannis, Macron, Scholz şi Draghi.

Klaus Iohannis, Emmanuel Macron, Olaf Scholz şi Mario Draghi au început joi după-amiază, după ora 14.00, discuţiile cu Volodimir Zelenski. Vizita acestora la Kiev nu este însă pe placul Rusiei, fostul preşedinte Dmitru Medvedev având o reacţie foarte acidă la adresa liderilor europeni.

Mâncătorii de broaște, cârnaţi și spaghete adoră să viziteze Kievul. Cu zero beneficii. Au promis apartenența Ucrainei la UE și vechi obuziere trimise către Kiev, se vor ameţi cu horincă și vor pleca acasă cu trenul, ca acum 100 de ani. Totul e bine. Cu toate acestea, nu vor aduce Ucraina mai aproape de pace. Ceasul ticăie„, a scris Dmitri Medvedev, pe Twitter.

Citeşte şi Klaus Iohannis s-a întâlnit cu Zelenski. Imagini istorice cu preşedintele României, alături de cei mai importanţi lideri ai Europei VIDEO

Într-o altă postare, făcută miercuri, Dmitri Medvedev se îndoia că Ucraina va exista în doi ani. Motivul luării de poziţie a lui Dmitri Medvedev a fost informația că Ucraina dorește să primească de la Statele Unite un acord privind furnizarea de gaz natural lichefiat (GNL) american, sub umbrela Lend-Lease, cu plată în doi ani. Lend-Lease Act a fost o lege promulgată de Franklin Delano Roosevelt în timpul celui de-al doilea război mondial, la 11 martie 1941, care dispunea vânzarea, închirierea sau împrumutarea oricărei categorii de mijloace militare tuturor țărilor a căror apărare era socotită vitală pentru apărarea Statelor Unite. Această lege a îngăduit țării să devină „arsenalul democrațiilor“, iar acum Ucraina doreşte să beneficieze de avantajele ce decurg de aici.

Cine a spus că în doi ani Ucraina chiar va mai exista pe harta lumii? Deși, până la urmă, americanilor nici nu le mai pasă de asta – au investit atât de mult în proiectul anti-Rusia, încât totul în rest este un fleac pentru ei”, a fost reacţia lui Dmitri Medvedev.

Citeşte şi Motivul prezenţei lui Klaus Iohannis la Kiev, alături de liderii Franţei, Germaniei şi Italiei. Cu ce scop l-a invitat Macron să meargă în Ucraina

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Prețurile abonamentelor din SuperLiga. Ce echipă vinde cel mai scump și cine e campioană la ticketing
Capital.ro
ANAF poate bloca conturile și pune sechestru pe bunuri. Se recuperează banii chiar și după 5 ani: Obligațiile fiscale nu dispar
Playtech.ro
Ce studii și ce avere are Sorin Grindeanu, ar putea ajunge din nou premier. Ce urmează după căderea Guvernului Veștea
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Sânzienele sau Drăgaica 2026. Obiceiuri și tradiții populare care trebuie respectate
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?