Rusia primește lovitură după lovitură! Kievul a reușit să doboare încă un avion rusesc A-50

Potrivit unei surse anonime din armata ucraineană, forțele ucrainene ar fi reușit să doboare un avion militar rusesc de avertizare timpurie și control A-50 deasupra Mării Azov, conform relatărilor RBC Ucraina din 14 ianuarie. De asemenea, se pare că un alt avion militar rusesc, Il-22M, a suferit avarii, conform informațiilor furnizate de Kyiv Independent.
Alina Costache
15 ian. 2024, 19:25
Rusia primește lovitură după lovitură! Kievul a reușit să doboare încă un avion rusesc A-50
Rusia primește lovitură după lovitură! Kievul a reușit să doboare încă un avion rusesc A-50

Probleme mari pentru Rusia! Fortele ucrainene ar fi doborat un avion militar rusesc de avertizare timpurie si control A-50 deasupra Marii Azov, a relatat RBC Ucraina la 14 ianuarie, citand o sursa anonima din cadrul armatei ucrainene. Un alt avion militar rusesc, Il-22M, ar fi fost, de asemenea, avariat, relateaza Kyiv Independent.

Citește și: Mircea Geoană, secretar general adjunct al NATO: ”Sub nicio formă nu vom accepta ca Rusia să revină pe granița cu România”

Informatiile sugereaza ca avionul A-50 a fost doborat imediat dupa ce a intrat in serviciu in zona Kirilivka din Zaporijia, la ora locala 21:10. Avionul a disparut de pe radare si a incetat sa mai raspunda la solicitarile aviatiei tactice. Mai tarziu in acea noapte, pilotul unui avion rusesc Su-30 a detectat aprinderea si caderea unui avion neidentificat.

Il-22M era de serviciu in zona Strilkove inainte de a fi doborat, se pare, de-a lungul coastei Marii Azov, in jurul orei locale 21.00. RBC a postat o inregistrare audio a ceea ce descrie ca fiind o „conversatie interceptata” intre pilotul rus al aeronavei si controlorul aerodromului din Anapa, Rusia. Pilotul a cerut evacuarea, precum si o ambulanta si servicii de pompieri.

Avionul A-50 al Rusiei asigura mai multe functii esentiale pentru actiunile militare in curs de desfasurare in Ucraina, cum ar fi detectarea sistemelor de aparare antiaeriana, a rachetelor ghidate si coordonarea tintelor pentru avioanele de lupta rusesti.

Rusia detine doar opt dintre aceste avioane. Daca ar fi pierdute in actiune, ar fi incredibil de dificil, daca nu chiar imposibil, de inlocuit. In consecinta, Rusia opereaza A-50 la o distanta rezonabila fata de sistemele de aparare antiaeriana ucrainene. Prin urmare, distrugerea de catre Ucraina a avionului A-50 ar fi deosebit de importanta.

Vicepresedintele Comisiei pentru securitate nationala, aparare si informatii din parlamentul Ucrainei, Iurii Misiagin, a declarat pe Telegram ca cele doua avioane au fost distruse duminica seara. Cu toate acestea, confirmarea din partea oficialilor militari ucraineni nu este inca disponibila.

Citește și: Dmitri Medvedev avertizează că Rusia ar putea utiliza armele nucleare în cazul unui atac din partea Ucrainei asupra siturilor de lansare a rachetelor

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Turcia – România, ăsta e primul 11 al lui Mircea Lucescu. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu anunță marea schimbare în România: Am câștigat. Lucrurile nu vor rămâne așa!
Playtech.ro
Ce drepturi ai dacă ești concediat. Cum te protejează legea și ce poți face
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
iamsport.ro
A izbucnit după ce fotbalistul român nu a fost convocat pentru barajul contra Turciei: ”L-ai adus pe Stanciu, care joacă în China!”
MediaFlux
O dronă a explodat în Tulcea! Primele imagini video
stirilekanald.ro
VIDEO România - Turcia, meciul calificării la Cupa Mondială 2026, azi la ora 19.00. Schimbare de ultim moment, anunțată de Mircea Lucescu. Analiza FIFA
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj