Ruşii nu au scăpat de mobilizare. Kremlinul anunţă că Putin nu a semnat încă decretul prin care nu mai sunt recrutaţi civili

Mobilizarea parţială a sute de mii de rezervişti pentru a fi trimişi să lupte în Ucraina nu s-a încheiat "deocamdată", deşi mai multe regiuni au finalizat deja procesul, a afirmat Kremlinul marţi.
Filip Stan
18 oct. 2022, 17:17
Ruşii nu au scăpat de mobilizare. Kremlinul anunţă că Putin nu a semnat încă decretul prin care nu mai sunt recrutaţi civili

După ce în Moscova s-au închis centrele de recrutare, ruşii au avut motive de bucurie. Declaraţiile venite de la Kremlin, prin purtătorul de cuvânt Dmitri Peskov, au darul să-i pună pe gânduri.

„Deocamdată nu există încă un decret prezidenţial” care să pună capăt mobilizării, a indicat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov.

Declaraţia sa intervine la o zi după ce primarul Moscovei, Serghei Sobianin, a anunţat închiderea centrelor de mobilizare militară în capitala rusă, deschise de aproape o lună.

Capitala rusă, apreciase primarul Moscovei, şi-a îndeplinit cota de recruţi care vor fi trimişi să lupte în Ucraina, de la anunţarea mobilizării parţiale de către preşedintele Vladimir Putin, la 21 septembrie.

Citeşte şi: Un oficial rus face declaraţii halucinante care implică România: „Văd Praga şi Varşovia, Budapesta şi Bucureştiul. Aceasta este naţia rusească”

Acest anunţ a provocat puternice îngrijorări şi a dus la exodul a zeci de mii de ruşi din ţară pentru a evita să fie înrolaţi.

Săptămâna trecută, Vladimir Putin a afirmat că anticipează ca acest val de mobilizare să se finalizeze „în două săptămâni”, admiţând că s-au înregistrat rateuri.

Peskov a spus marţi că mai multe regiuni şi-au încheiat procesul de mobilizare, dar nu a specificat care sunt acestea.

„Ministerul Apărării a stabilit cote pentru fiecare regiune. Unele spun că au terminat acest proces”, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului într-o conferinţă de presă, asigurând că autorităţile ruse nu vor mobiliza mai mult decât cifra anunţată de 300.000 de rezervişti.

Citeşte şi: Zelenski face bilanţul după ultimele bombardamente ale ruşilor: „Au distrus 30% din centralele noastre în 8 zile, provocând întreruperi masive de curent”

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Cheloo, Gabi Torje, Maurice Munteanu și Mirela Vaida, printre vedetele ce pornesc pe Drumul Mătăsii în noul sezon Asia Express
Fanatik.ro
Mihai Stoica, dezvăluiri despre transferurile din vară de la FCSB: „Trei-patru jucători trebuie să vină. Pe 31 mai vreau să avem lista”. Exclusiv
Capital.ro
Lege la bloc. Documentul care nu trebuie înregistrat în mod legal. Decizia care mai mult complică decât rezolvă
Playtech.ro
Ce trebuie să declari la ANAF dacă ai venituri din afara țării. Situațiile în care plătești CASS
Adevarul
Războiul din Iran arată limitele puterii americane
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Prețurile pentru benzină și motorină în Europa. Țările în care alimentezi cel mai ieftin. Războiul din Iran a zguduit piața europeană
MediaFlux
Alertă majoră de securitate în Republica Moldova. Maia Sandu a convocat Consiliul Suprem
stirilekanald.ro
De ce să cumperi un produs pentru mătreaţă din farmacie
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj