Salariile profesorilor și angajaților din educație au crescut de 2,3 ori, din 2010 până în 2024

Salariile profesorilor și angajaților din educație au crescut de 2,3 ori, din 2010 până în 2024, conform evoluției costului standard per elev pentru cheltuieli salariale, indicator publicat de Ministerul Educației an de an și decis prin hotărâre a Guvernului României.
Alina Costache
03 ian. 2024, 21:51
Salariile profesorilor și angajaților din educație au crescut de 2,3 ori, din 2010 până în 2024

Acesta arată creșterile salariale medii pe parcursului unui an și reflectă majorarea bugetului pentru cheltuieli salariale. În paralel, salariul mediu pe economie a crescut de peste 3 ori în aceeași perioadă de 15 ani luată în calcul. Vorbim de o creștere cu circa 80 de puncte a salariului mediu față de costul standard pentru cheltuieli salariale din școli.

Cu scopul de a sesiza diferențele de creștere între salariile profesorilor și ale angajaților din școli, în medie, și cele ale economiei în privința veniturilor salariale, cei de la Edupedu au comparat costul standard per elev pentru cheltuieli salariale și salariul mediu brut pe economie pentru perioada 2010-2024.

Citește și Salariile profesorilor în 2024. Grilele prevăd creștere de doar 11% pentru profesorii debutanți și 30% pentru directori

Costul standard per elev are două componente, care în 2024 vor fi la valorile de mai jos, conform președintelui Fedrației Naționale a Părinților, Iulian Cristache:

  • costul pentru cheltuielile cu salariile, care a fost propus și avizat pentru 2024 la 9.431 de lei;
  • costul pentru cheltuielile cu bunurile și serviciile, pregătirea profesională, evaluarea elevilor, propus și avizat la 649 de lei.

În timp ce în 2010 erau 2.857 de lei alocați pentru un elev prin costul standard de la vremea respectivă, suma ajunge la 9.431 de lei în 2024, potrivit datelor de până acum. Creșterea este de 230,1%. Costul standard alocat per elev reprezintă baza creșterilor salariale în educație. Acest lucru înseamnă că veniturile angajaților din învățământ au crescut, din 2010 până în prezent, în medie cu 230%.

În 2010, salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat era de 1.836 lei, potrivit legii bugetului asigurărilor sociale de stat. În 2024, același indicator este de 7.567 de lei, potrivit legii bugetului asigurărilor sociale de stat pentru anul 2024. Diferența dintre cele două este de 5.731, însemnând o creștere de 312%.

Astfel, salariul mediu brut pe economie a crescut cu 312%, iar costul standard per elev pentru cheltuieli salariale a crescut cu 230%. O diferență de 82 de puncte procentuale între cele două.

Citește și Burse școlare 2024. Se schimbă iar criteriile, ce se întâmplă cu banii primiți de elevii cu medii de corigență

O altă comparație care arată avansul salarial mai rapid al economiei față de cel pentru profesori este între creșterea salariului minim pe economie și cea a costului standard per elev pentru cheltuielile salariale. În anul 2010, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată era de 600 de lei brut, potrivit HG 1.051/2008. În 2024, la 1 ianuarie, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată este de 3.300 de lei, potrivit HG 900/2023. Creșterea de atunci și până în prezent este de 2.700 de lei în sumă nominală, adică 450%.

Conform analizei acestor date, creșterile rezultate sunt următoarele:

  • Salariul minim brut pe economie 2010-2024 – creștere 450%
  • Salariul mediu brut pe economie folosit la fundamentarea BAS 2010-2024 – creștere 312%
  • Costul standard per elev pentru cheltuieli salariale 2010-2024- creștere 230%.

DailyBusiness
România poate deveni furnizor regional de kerosen pentru Europa
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
Fiica marelui Amza Pellea a răbufnit la adresa unuia dintre liderii galeriei lui Dinamo: „Imaginea tatălui meu nu poate fi folosită la așa ceva! Cât trăiesc… v-ați găsit nașul!”
Capital.ro
Schimbare la pensiile românilor. Ilie Bolojan, anunț despre fondurile de pensii: Va fi un câștig!
Playtech.ro
O nouă simulare pentru Evaluarea Națională 2026. Elevii care au lipsit în martie mai au o șansă
Adevarul
Propunerea inedită a României către Pfizer, pentru a „șterge” datoria de 600 de milioane de euro
wowbiz.ro
„Nu va mai avea cine să plătească pensiile”. Avertisment dur despre marea pensionare care poate bloca România
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pensiile nu vor mai putea fi plătite? Avertismentul specialiștilor despre marea pensionare care va afecta sistemul din România
iamsport.ro
A luat un pumn în figură de la Anamaria Prodan și nu se mai ferește să spună adevărul: ”Am fost îndrăgostit”
MediaFlux
Se deschide complet Strâmtoarea Ormuz. Trump mulțumește Iranului
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj