Sancţiuni de peste 200.000 de lei pentru 61 de hiper/supermarketuri din Capitală

Inspectorii DSVSA Bucureşti au verificat 61 de supermarketuri şi hipermarketuri din Capitală şi au aplicat 30 de sancţiuni contravenţionale în valoare de peste 200.000 de lei, infomează, sâmbătă, instituţia.
Romania TV
14 ian. 2012, 12:34
Sancţiuni de peste 200.000 de lei pentru 61 de hiper/supermarketuri din Capitală

În perioada 6 – 13 ianuarie au fost verificate 61 hiper/supermarket-uri din Bucureşti, fiind aplicate 30 sancţiuni contravenţionale, în conformitate cu prevederile H.G. nr. 984/2005, cu modificările şi completările ulterioare, în valoare totală de 206.000 lei, precum şi două avertismente.

Totodată, a fost reţinută de la comercializare cantitatea de 210,136 kilograme de produse alimentare (carne şi produse din carne, peşte şi produse din pescuit, brânză), din cauza etichetării necorespunzătoare, fiind dirijată către o unitate de neutralizare.

Principalele neconformităţi constatate au fost: nerespectarea normelor sanitare veterinare privind condiţiile de depozitare ale produselor alimentare, ambalarea şi etichetarea necorespunzătoare a produselor alimentare, încălcarea normelor sanitare veterinare privind demonstrarea trasabilităţii produselor alimentare, depozitarea deşeurilor de origine animală în afara locurilor special amenajate şi neasigurarea evacuării acestora, neîntreţinerea spaţiilor destinate depozitării şi valorificării produselor alimentare, comercializarea produselor alimentare cu termen de valabilitate expirat (1 supermarket), manipularea produselor alimentare cu încălcarea normelor sanitare veterinare etc.

În zilele de 12 şi 13 ianuarie 2012, controalele au fost efectuate de către inspectorii Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Bucureşti, împreună cu inspectori din cadrul Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor – Direcţia de Inspecţii.

DailyBusiness
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Spynews
Dana Badea a recunoscut! Costel Biju a fost bărbatul vieții ei! Cum a reacționat „Regele TikTok-ului” atunci când a auzit
Fanatik.ro
Liderii fotbalului mondial, acuzați de „sprijinirea crimelor de război”! Ce urmează în acest caz
Capital.ro
Restanțieri la întreținere. Costurile ascunse pe care le generează vecinii de la bloc. Plătești și tu din vina altora
Playtech.ro
Depășirea pe trecerea de pietoni în 2026: sancțiuni, suspendare și situații în care șoferii se păcălesc
Adevarul
Secretul biletelor de avion ieftine. În ce zi a săptămânii poți găsi cel mai ieftin zbor
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O adolescentă de 16 ani a fost găsită în stare de inconștiență lângă fire de înaltă tensiune căzute pe o stradă din București
iamsport.ro
Gigi Becali, acuzat că îi distruge cariera unui om de bază al FCSB: ”Nu îl mai ia nimeni, gata și la națională!” / ”Îl pensionezi așa brusc?!”
MediaFlux
Românii care l-au impresionat pe Donald Trump. Doi oameni – cheie care îi stau alături președintelui SUA
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat