Sanitas, discuţii cu reprezentanţii Ministerului Muncii privind plata stimulentului de risc: Contravine legii

Sindicaliştii Sanitas au avut discuţii cu reprezentanţii Ministerului Muncii privind plata stimulentului de risc în centrele care nu au fost licenţiate în perioada stării de urgenţă.
Filip Stan
05 oct. 2021, 18:10
Sanitas, discuţii cu reprezentanţii Ministerului Muncii privind plata stimulentului de risc: Contravine legii
Sanitas, discuţii cu reprezentanţii Ministerului Muncii privind plata stimulentului de risc: Contravine legii

Sanitas, discuţii cu reprezentanţii Ministerului Muncii privind plata stimulentului de risc. Sindicaliştii s-au întâlnit cu reprezentanţii Ministerului Muncii, după ce a fost formulată o opinie juridică prin care toate centrele care nu au fost licenţiate în perioada stării de urgenţă sunt excluse de la plata stimulentului de risc. Sindicaliştii au transmis că acest lucru contravine atât legii, cât şi Ordinului Ministrului Muncii nr. 665/2021.

Sanitas, discuţii cu reprezentanţii Ministerului Muncii privind plata stimulentului de risc

Citeşte şi Niciun pat liber la ATI, pentru bolnavii de Covid. S-a trecut deja la folosirea celor din rezerva operaţională

”Reprezentanţii Federaţiei SANITAS au avut o întâlnire cu domnul Secretar de stat Peter Makai din cadrul Ministerului Muncii. Am solicitat această întrevedere pentru că în cadrul Ministerului Muncii a fost formulată o opinie juridică transmisă către A.N.P.I.S. prin care toate centrele care nu au fost licenţiate în perioada stării de urgenţă sunt excluse de la plata stimulentului de risc”, au transmis, marţi, reprezentanţii Sanitas.

Potrivit sindicaliştilor, acest lucru contravine atât legii care reglementează acordarea stimulentului angajaţilor care au fost carantinaţi în perioada stării de urgenţă, cât si Ordinului Ministrului Muncii nr. 665/2021.

”Am căzut de acord asupra faptului că Ministerul Muncii va emite instrucţiuni noi care vor clarifica acordarea stimulentului pentru toate centrele care în perioada stării de urgenţă aveau aviz de înfiinţare, licenţă, sau plan de reorganizare aprobat”, au mai transmis sindicaliştii.

Potrivit acestora, o altă temă de discuţie cu reprezentanţii Ministerului Muncii a fost asigurarea finanţării pentru funcţionarea unităţilor de asistenţă socială până la finalul acestui an.

”Deşi reprezentanţii Ministerului Muncii au introdus în discuţie responsabilitatea co-finanţării de către autorităţile locale, Federaţia SANITAS a solicitat identificarea unor soluţii concrete şi urgente pentru a evita sincopele de finanţare”, au mai precizat sindicaliştii.

Citeşte şi Un medic a răbufnit după ce Arafat a decis amânarea operaţiilor: Vinovați sunt Șoșoacă și covidioții! Există un procent mic de năuci și printre cei din breasla noastră

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Eugen Trică a reacționat după declarațiile lui Neluțu Varga la adresa sa: „Am pus mâna pe telefon și l-am sunat”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu, anunț despre Primăria Capitalei. A spus clar unde merge sprijinul său: Nimeni nu mă poate convinge de contrariu!
Playtech.ro
Ajutor de încălzire 2025–2026. Cât timp vor primi românii bani pentru căldură
Adevarul
De ce suntem percepuți ca fiind mai atractivi atunci când mâncăm usturoi? Ce alimente produc cele mai puțin sexy mirosuri
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Dezlănțuit! Fostul fotbalist de la Dinamo l-a numit ”sluga securiștilor” pe jucătorul care s-a îmbogățit după retragere: ”Mai bine sărac ca mine decât milionar ca el!”
MediaFlux
Horoscop special pentru prima săptămână din Noiembrie! Ce surprize au pregătit astrele în perioada 3-9 noiembrie 2025
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai