Şase JURNALIŞTI turci, condamnaţi la ÎNCHISOARE PE VIAŢĂ pentru apartenenţă la un partid interzis

Un tribunal din Istanbul a condamnat, în noaptea de luni spre marţi, şase jurnalişti turci la închisoare pe viaţă pentru apartenenţă la un mic partid marxist considerat terorist şi interzis în Turcia de către guvernul islamist, a anunţat o organizaţie neguvernamentală de apărare a presei.
Romania TV
06 nov. 2013, 13:34
Şase JURNALIŞTI turci, condamnaţi la ÎNCHISOARE PE VIAŢĂ pentru apartenenţă la un partid interzis

Fondatoarea postului de radio alternativ Özgür Radyo, Füsun Erdogan, care are dublă naţionalitate, turcă şi olandeză, a fost declarată vinovată pentru că ar fi un lider al Partidului comunist marxist-leninist (MLKP) şi a fost condamnată la închisoare pe viaţă, conform rechizitoriului procurorului. Tribunalul a pronunţat aceeaşi pedeapsă pentru alţi cinci jurnalişti, Ziya Ulusoy, Bayram Namaz, Arif Celebi, Ibrahim Cicek şi Sedat Senoglu, pentru apartenenţă la aceeaşi mişcare.Reţinută în 2006, Erdogan este în arest preventiv încă de atunci.

Într-un comunicat, Federaţia europeană a jurnaliştilor (FEJ) a denunţat ferm decizia acestui tribunal din Istanbul.”Este complet absurd. Acest verdict este o ruşine pentru sistemul judiciar turc şi un exemplu de putere absolută exercitată de Guvern. El arată încă o dată că regimul (turc) nu tolerează nicio critică”, a declarat preşedintele FEJ, Mogens Blicher Bjerregard.

Citeşte şi Preşedintele Turciei promulgă o lege care limitează rolul armatei

Turcia premierului islamo-conservator Recep Tayyip Erdogan este periodic criticată pentru încălcarea libertăţii presei. Într-un raport publicat în urmă cu un an, Comitetul pentru protecţia jurnaliştilor (CPJ) clasa Turcia pe primul loc, cu cei mai mulţi jurnalişti încarceraţi la nivel mondial, urmată de Iran şi China.

Câteva zeci de angajaţi în presă au manifestat marţi la Istanbul pentru a denunţa lentoarea acestor proceduri, la apelul unei Platforme pentru libertatea jurnaliştilor. Potrivit responsabilului sindicatului jurnaliştilor turci (TGS) Ercan Ipekci, cel puţin 85 de jurnalişti şi-au pierdut locul de muncă în ultimele luni, fiind victime ale represiunii care a urmat frondei antiguvernamentale din iunie.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Dana Marijuana, prima reacție după moartea Gianinei Gheorghiu. Lacrimi și durere, după ce rapperița s-a stins la 37 de ani
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka, întâlnire neașteptată cu cea mai bogată femeie din România. Cum s-a răsfățat tenismena
Capital.ro
Ungurii vor autonomia Ținutului Secuiesc. Consiliera lui Viktor Orban: Secuii nu renunţă la limba, cultura, tradiţiile, drepturile lor
Playtech.ro
De ce a fost închisă rafinăria Lukoil-Petrotel Ploiești. Guvernul vrea să o redeschidă din cauza crizei carburanţilor
Adevarul
România, țintă pentru Iran în prima linie a războiului? General NATO: „Apărarea bazei Kogălniceanu va începe încă din Turcia”
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă de propriul fiu chiar de 8 Martie. Povestea femeii care a încercat să-și salveze copilul, dar a sfârșit într-o tragedie cumplită
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS! Kate Middleton a fost DIAGNOSTICATĂ cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
”Greu să lucrezi cu unul ca el!”. Dinamo a dat afară un jucător important din motive disciplinare: ”Are probleme cu caracterul”
MediaFlux
Șeful ANAF anunță noi controale la români. Cine sunt primii vizați
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj