Şase turişti au fost reţinuţi pentru prejudicii aduse Templului Soarelui, din complexul Machu Picchu

Şase turişti au fost reţinuţi de poliţie după ce ar fi adus prejudicii moştenirii culturale incaşe, informează CNN.  De-a lungul timpului, au mai fost înregistrate evenimente nedorite la ruinele incaşe. Accesul în anumite părţi ale Templului Soarelui este interzis din cauza stării de conservare a clădirii.
Romania TV
15 ian. 2020, 09:25
Şase turişti au fost reţinuţi pentru prejudicii aduse Templului Soarelui, din complexul Machu Picchu

Patru bărbaţi şi două femei au intrat în perimetrul Templului Soarelui, construit de incaşi cu scopul de a fi un loc în care se ţin ceremoniile, susţin autorităţile sitului. Turiştii au distrus un zid din acel loc sacru, iar în interiorul templului au fost găsite materii fecale, a declarat ministrul Culturii din Peru, pentru CNN. Potrivit autorităţilor, cei şase turişti au intrat sâmbătă în sit şi s-au ascuns pentru a petrece noaptea acolo, ceea ce este strict interzis.

Cinci dintre ei vor fi expulzaţi din ţară, iar al şaselea este urmărit penal pentru sustragere de bunuri culturale. Turistul este bănuit că ar fi vrut să sustragă o piatră din Templul Soarelui, care în cele din urmă a căzut şi a deteriorat podeaua edificiului. Potrivit poliţiei locale, tânărul şi-ar fi recunoscut fapta, informează AFP.

Darwin Baca León, primar al districtului Machupicchu care conţine şi celebrele ruine de la Machu Picchu, a declarat la rândul său după ce au fost făcute arestările că grupul a adus prejudicii moştenirii culturale. El a precizat că incidentul se investighează. Legea peruană prevede pedepse de cel puţin patru ani de închisoare pentru persoanele care aduc prejudicii patrimoniului cultural naţional.

Cele şase persoane arestate sunt trei argentinieni, un brazilian, un chilian şi o femeie din Franţa. Conform presei locale, cei şase au vârstele cuprinse între 20-32 de ani.

În 2014, autorităţile au declarat că s-au înregistrat cazuri de turişti care s-au dezbrăcat la locul sacru. Patru americani au fost reţinuţi de poliţie atunci, după ce s-au dezbrăcat şi s-au fotografiat în interiorul complexului.

Situl Machu Picchu este o cetate incaşă aflată pe vârful unui munte cu altitudinea de 2.400 de metri, la aproximativ 80 de kilometri nord-vest de Cusco. Este înscris din 1983 în Patrimoniul Mondial UNESCO.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
De ce a jucat Craiova cu frică. Analiza lui Andrei Vochin: „Filipe ‘Coelhinho’ trebuia să facă ce a făcut Tromso cu CFR Cluj”
Capital.ro
Ai încă buletinul vechi? Data după care nu îl vei mai putea folosi, chiar dacă este valabil
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
”Pe Nadia am întâlnit-o la mine acasă, era iubita lui Ștefan Bănică”. Brokerul fugar povestește reacția ”Zeiței” când i-a intrat în baie
MediaFlux
Următorul președinte al SUA. Secretul scos la iveală de Donald Trump
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România