Scandal cu împuşcături de la Aeroportul Otopeni, cercetat de procurori

Procurorii Parchetului Judecătoriei Buftea fac cercetări cu privire la altercaţia în care au fost implicaţi mai mulţi taximetrişti în zona Aeroportului Otopeni, în timpul căreia au fost trase cinci focuri de armă, informează Ministerul Public.
Romania TV
05 ian. 2012, 14:50
Scandal cu împuşcături de la Aeroportul Otopeni, cercetat de procurori

Din primele cercetări a rezultat că, în noaptea de miercuri spre joi, în incinta aeroportului a avut loc un conflict între două grupuri de taximetrişti (unii dintre aceştia nefiind acreditaţi de către conducerea aeroportului de a practica taximetria în acea locaţie).

În timpul incidentului au fost distruse două autoturisme care aparţineau unora dintre persoanele implicate şi au fost trase cinci focuri de armă de către una dintre persoanele implicate în incident, cu un pistol cu bile de cauciuc. Anchetatorii au stabilit că arma era deţinută legal.

În cauză au fost audiate mai multe peroane şi se derulează cercetări în scopul identificării celorlalte persoane implicate în incident.

Purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Române, Florin Hulea, a declarat miercuri seară, pentru MEDIAFAX, că în jurul orei 21.00, Poliția Transporturi a Aeroportului Otopeni a solicitat intervenția jandarmilor, iar un echipaj s-a deplasat la fața locului și a aplanat conflictul.

Ulterior a izbucnit un alt conflict între taximetriști, la ora 22.00, jandarmii veniți la fața locului intervenind din nou. În timpul conflictului, două mașini au plecat de la fața locului. Jandarmii au notat numerele de înmatriculare ale celor două mașini și le-au comunicat organelor competente, a precizat Florin Hulea.

La Aeroportul Otopeni au rămas două echipaje ale Jandarmeriei, pentru a supraveghea zona și a evita apariția unui nou conflict, a adăugat Hulea.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
E oficial, Alfred Simonis a semnat contractul. La Timişoara va fi construit al doilea cel mai mare stadion din România
Capital.ro
Primăria Capitalei schimbă regulile pentru ajutoare. Vouchere eliminate, stimulente reduse și plăți suspendate
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Bătrâna, comuna uitată în munți, cu 50 de locuitori și pistă de biciclete. „Satele n-au apă și curent, iar pe pistă merg tractoarele”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
Dezastru în Superliga! După CFR Cluj, un alt club vrea insolvența
MediaFlux
Cât timp trebuie păstrate de fapt taloanele de pensie! Mulți seniori nu știu asta
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat