Scandal în cazul primarului mort după o operaţie de opt ore într-un spital privat din Capitală

Fiul politicianului îi acuză pe doctori că au făcut o intervenţie inutilă, tatăl lui ar fi putut trăi mult şi bine şi fără ea! La acelaşi spital a descins şi poliţia, după ce s-a descoperit că sute de pacienţi ar fi plătit actul medical, care ulterior a fost decontat şi de la casa de asigurări, transmite România TV.
Romania TV
28 feb. 2019, 07:44
Scandal în cazul primarului mort după o operaţie de opt ore într-un spital privat din Capitală

Două scandaluri simultan la acelaşi spital privat din Capitală. În cazul primarului Constatin Gheorghiţă, decedat după o operaţie care părea simplă la prima vedere, fiul acestuia face acuzaţii grave

„Au zis ca este o boala care este mai mult genetica si imbatraneste. I-au explicat riscurile au spus ca sunt de unu la suta. A murit un pacient care nu era bolnav, eu nu spun ca aceasta valva nu trebuia schimbata, dar putea sa traiasca cu ea mult si bine”, spune fiul primarului decedat.

Citeşte şi: Percheziţii la Sanador într-un dosar de înşelăciune şi fals în înscrisuri

La acelaşi spital, procurorii şi poliţiştii au descins într-o anchetă cu acuzaţii de înşelăciune şi fals în înscrisuri.

Ministrul Sănătăţii şi medicul Monica Pop au vorbit despre aceste acuzaţii.

„Pana anul trecut in norme exista o listare a sumelor pe care clinicile private puteau sa le incaseze pentru serviciile hoteliere, 300 de lei pe zi. Pentru ca s-au majorat salariile s-a facut porpuenerea acceptata ca sa nu existe limita pt aceste servicii hoteliere”, spunu Sorina Pintea.

Descinderile au avut loc după ce în ultimele luni au fost supravegheate decontările cerute de spital sistemului de asigurări de stat .

DailyBusiness
HAOS la Finanțe! Ședință de urgență după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
Spynews
Zodiile care vor avea parte de o săptămână excepțională. Norocul le surâde între 6 și 12 iulie
Fanatik.ro
Gigi Becali, mega-afacere de 1.632.000 de euro. A făcut rost de bani pentru transferul lui Denis Drăguș la FCSB!
Capital.ro
Tragedia din Venezuela continuă să se agraveze. Bilanțul victimelor a crescut la 2.645 de morți și 12.666 de răniți
Playtech.ro
Planta cu care românii au dat lovitura în ultimii ani. Este căutată în toată lumea, este considerată „aurul cosmeticii”
Adevarul
Sute de turiști, filmați pe ascuns în camere de hotel. Imaginile intime erau vândute apoi pe Telegram
wowbiz.ro
Codruța Filip și Valentin Sanfira, surprinși din nou împreună. Fanii au crezut că nu văd bine
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tată și-a pierdut fiul de 11 ani, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat în Mehedinți. Bărbatul este în stare gravă
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur, atac uluitor în direct: ”Italian pervers și fițos, are și vreo două Mondiale câștigate! Nu ai fost antrenor niciodată și te compari cu Neymar?!”
MediaFlux
Alertă meteo. Zeci de județe intră sub avertizare de Cod Galben de furtuni și ploi puternice
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?