SCANDAL la cel mai mare miting al SECUILOR. Maghiarii acuză autorităţile române de SABOTAJ

Locomotiva trenului care ar fi trebuit să transporte o mie de harghiteni la marşul pentru autonomie teritorială, care are loc duminică, în judeţul Covasna, s-a defectat în localitatea Izvoru Mureşului, după doar doi metri de la plecare. Maghiarii acuză de sabotaj autorităţile române, fostul ministru Attila Korodi afirmând că nu crede într-o defecţiune tehnică şi este "o mânărie a siguranţei de stat".
Romania TV
27 oct. 2013, 08:20
SCANDAL la cel mai mare miting al SECUILOR. Maghiarii acuză autorităţile române de SABOTAJ

Garnitura trenului particular Regio Trans trebuia să sosească la ora 8.41 în gara Miercurea Ciuc, acolo unde aproximativ 400 de oameni aşteptau să plece la Chichiş. Cu câteva minute înainte de ora stabilită, s-a anunţat că trenul va avea întârziere 180 de minute, spre nemulţumirea oamenilor care cred că e vorba de o metodă prin care să fie împiedicaţi să ajungă la marş.

Eu zic că asta e sabotaj, nu cred că locomotiva s-a stricat tocmai astăzi. (…) Eu sper că, prin acest marş, cel puţin vom atrage atenţia lumii că aici o mulţime de oameni, din aceste trei judeţe, vor să fie stăpânii acestui ţinut. Bineînţeles că asta nu exclude (…) populaţia română, pentru că noi de secole trăim împreună şi trebuie să trăim şi în continuare împreună. Noi trebuie să ne rezolvăm problemele noastre şi eu sper că liderii ţării vor găsi metoda şi intrumentele prin care să ne ajute să obţinem autonomia„, a declarat Szilagy Arpad, unul dintre cei care aşteptau trenul pentru a pleca la marşul pentru autonomie teritorială.

Reprezentanţii UDMR au spus că au fost anunţaţi că locomotiva s-a defectat după câţiva metri de la plecare, motiv pentru care au decis să organizeze transportul oamenilor la marş cu microbuzele şi cu autoturismele.

Tehnic poate fi explicată (defecţiunea, n.r.), dar coincidenţele sunt prea stridente. (…) Cum întotdeauna ştim să ne organizăm, probabil vom reuşi ca şi cu maşini mici, cu autobuze să luăm oamenii şi să-i ducem la marş. (…)O mie de oamenii ar fi trebuit să meargă cu trenul în localitatea Chichiş şi până la urmă vom garanta că vor fi acolo„, a declarat pentru Agerpres, deputatul UDMR Korodi Attila.

La rândul său, preşedintele UDMR Teritorial Ciuc, Borboly Csaba a spus că se vor cere banii înapoi de la compania privată de transport feroviar şi se fac eforturi pentru ca oamenii să ajungă la timp la Chichiş.

Mitingul pentru autonomie este organizat de Consiliul Naţional Secuiesc (CNS), un ong neînregistrat juridic ce militează pentru autonomia teritorială a judeţelor Covasna, Harghita şi Mureş, căruia i s-au raliat bisericile istorice maghiare, mai multe organizaţii neguvernamentale, precum şi toate formaţiunile politice maghiare, respectiv UDMR, Partidul Civic Maghiar şi Partidul Popular al Maghiarilor din Transilvania.

Manifestanţii intenţionează să formeze un lanţ viu de-a lungul DN 11, începând din localitatea Chichiş, aflată la intrarea în judeţul Covasna dinspre Braşov, până în localitatea Breţcu, la ieşirea spre judeţul Bacău, pe o lungime de 54 de kilometri. Organizatorii menţionează că protestul este îndreptat şi împotriva proiectului de reorganizare administrativă a României.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Teorie halucinantă. Supraviețuitorul din avionul prăbușit nu era de fapt în avion?
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Fructul bogat în potasiu și minerale care ajută la scăderea tensiunii. Se găsește în toate magazinele din România la un preț mic, dar puțini români știu ce beneficii are
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
Playtech.ro
Pericol ascuns în bucătărie: acest aparat provoacă cele mai multe incendii vara. Nu-l lăsa în priză
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul reproș la adresa lui Nicușor Dan în coaliție. „În loc să-l desemneze pe Bolojan premier, a întărit PSD” SURSE
wowbiz.ro
Când intră prima tranșă de bani din 2025 pe cardul de alimente. Voucherele sociale au o valoare mai mică în acest an!
Spynews
Dinu Maxer contrazice zvonurile că și-a schimbat religia pentru Magdalena Chihaia! Ce decizie au luat înainte de nuntă
Spynews
Alex Bodi, prima reacție după ce s-a zvonit că a fost atacat de Gabi Tamaș, prietenul lui Dan Alexa: ”V-au bătut alții femeile”
Evz.ro
Ungaria schimbă regulile jocului. Ce trebuie să știe românii care trec granița
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, imagini incendiare în costum de baie, după ce a slăbit enorm
kanald.ro
Destin frânt la doar 18 ani. Darius este tânărul care a murit pe loc, în Maramureș, după ce a intrat cu mașina în zidul unei case
Cancan.ro
Informații de ultimă oră despre Traian Băsescu. Ce se întâmplă cu fostul președinte, după operația la inimă
Playsport.ro
Începând cu 20 iunie, UE forțează producătorii: telefonul tău trebuie să reziste la 800 de...
Capital.ro
Se pune limită la apă. Proprietarii de case trebuie să declare cantitatea consumată. Decizia se aplică din 6 august 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Moment decisiv pentru România: Ilie Bolojan face pasul la guvernare
MediaFlux
Şedinţele de spiritism ale Reginei Elisabeta. Caietele cu însemnări au fost arse de Regele Carol I
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat