Scandal la CSM. Secţia de judecători a cerut, fără succes, reluarea alegerilor pentru conducerea CSM

Secţia pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a cerut, vineri seară, anularea alegerilor pentru funcţiile de preşedinte şi vicepreşedinte al CSM, plenul Consiliului respingând cererea cu majoritate de voturi. Alegerea vicepreşedintelui Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a fost amânată pentru săptămâna viitoare, şedinţa de vineri fiind suspendată din lipsă de cvorum.
Romania TV
04 ian. 2013, 17:27
Scandal la CSM. Secţia de judecători a cerut, fără succes, reluarea alegerilor pentru conducerea CSM

Preşedinta CSM, Alina Ghica, a anunţat că s-a solicitat revocarea hotărârii prin care a fost învestită Oana Schmidt Hăineală ca şef al Consiliului.

Plenul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a respins solicitarea de revocare cu 11 voturi „împotrivă” şi şapte „pentru”.

Judecătorul Horaţius Dumbravă a afirmat că este evident un blocaj instituţional, motiv pentru care trebuie reluată întreaga procedură.

Judecătorul Mircea Aron a spus că ar fi neobişnuit „un tandem la nesfârşit” între Oana Schmidt Hăineală şi Alina Ghica. Mircea Aron dacă din nou va ieşi scorul ar trebui ca membrii CSM să stea precum în conclavul papal, până este desemnat succesorul.

În opinia lui Aron, este revocabilă decizia CSM, în ideea de a fi incapacitate de a funcţiona Consiliul. Aron a precizat că dacă un magistrat îşi dă seama că a greşit, el nu continuă în greşeală, iar o decizie nu face practică.

Daniel Morar a afirmat că nu este admisibă cererea, amendând acest demers.

În replică, Aron i-a replicat lui Morar că a criticat Înalta Curte, susţinând că nu ştie să aplice legea, însă o decizie poate fi criticată şi că o spune într-un cadru particular nu la televizor cum a făcut-o şeful DNA. Morar i-a replicat că nu are decât să-l dea în judecată, iar Aron a spus că poate o va face.

La rândul său, pocurorul Bogdan Gabor a afirmat că revocarea hotărârii este inadmisibilă. O revocare ar putea fi posibilă doar dacă şi-a îndeplinit defectuos mandatul, iar Hăineală nici măcar nu şi l-a început, a mai spus Gabor, adăugând că el va vota „cu nu”.

Cererea de revocare a hotărârii de învestire a lui Hăineală ca şef al CSM a generat dispute între membri ai Consiliului, însă faptul că Alina Ghica a anunţat că îşi depune din nou candidatura pentru funcţia de vicepreşedinte al CSM a determinat-o pe Mona Pivniceru, ministru al Justiţiei, să aibă o replică dură: „Nu suntem în Parlament, să votăm la nesfârşit”.

Judecătorul Cristi Dănileţ a anunţat, vineri seară, că îşi depune candidatura pentru funcţia de vicepreşedinte al Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), pentru a fi eliminat astfel blocajul survenit după ce s-a cerut anularea alegerilor pentru conducerea CSM. Dănileţ a declarat că îşi asumă proiectul Oanei Schmidt Hăineală – actuala ocupantă a funcţiei.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Locul din România unde poți schia chiar și vara. Ideea a fost „furată” din Danemarca
Capital.ro
FUGE George Simion? Cutremur total în România fix după alegeri: Este nevoit...
Playtech.ro
Al doilea sfinx al României, un colos necunoscut din Munții Buzăului. Locul are o energie aparte, spun turiştii
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Când și cum a fost racolată jucătoarea de tenis Alexandra Iordache de mafia pariurilor. Fostul său antrenor a dat totul în vileag
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Vremea se răcește brusc. Un ciclon tranversează România de la vest la est
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Ultima oră! Jean Vlădoiu a făcut infarct! În ce stare se află fostul jucător de la Dinamo și Steaua
Cancan.ro
Câștigătorul Asia Express 2025 a băgat divorț! CANCAN.ro are toate detaliile
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor de care România s-a despărțit în lacrimi. A fost cel mai îndrăgit. Nu poate fi uitat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Temeri în creștere în Europa și SUA: „Un nou război mondial este foarte probabil”
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele