Scandal-monstru într-un spital din Dorohoi. Două doctoriţe s-au bătut în cabinetul de ginecologie

Două doctoriţe s-au luat la bătaie şi s-au tras de păr chiar în cabinetul de ginecologie. Colegii lor au chemat poliţiştii pentru a le calma. 
Romania TV
17 oct. 2015, 06:02
Scandal-monstru într-un spital din Dorohoi. Două doctoriţe s-au bătut în cabinetul de ginecologie

Situație fără precedent în Spitalul Dorohoi, unde polițiștii au fost solicitați printr-un apel 112 să intervină pentru aplanarea unui conflict izbucnit între două cadre medicale, conflict care, se pare, era pe punctul de a degenera într-o adevărată bătaie, scrie Botoşăneanul.

Mai exact, scandalul s-a iscat într-un cabinet al secției de Ginecologie iar protagoniștii nu au fost alții decât șefa secției, medicul Dorica Gherasim și medicul anatomopatolog al spitalului, dr. Anca Buliga. Potrivit verificărilor efectuate de oamenii legii, conflictul a pornit de la unele discuții aprinse legate de nerespectarea procedurilor medicale în cazul nașterii unui făt decedat, când pe fondul tensiunilor, spun martorii, cele două doctorițe au ajuns chiar să se agreseze fizic și să se „păruiască”. Polițiștii care au ajuns în spital sunt de părere că scandalul este departe de a fi potolit, întrucât ambii medici, deși nu au depus încă plângeri legate de săvârșirea vreunei agresiuni fizice, și-au exprimat această intenție. Ba mai mult Dorica Gherasim, una dintre doctorițele implicate, chiar a plecat imediat la Serviciul de Medicină Legală pentru a solicita o expertiză care să-i confirme leziunile suferite în timpul scandalului.

Citeşte şi O angajată a Primăriei Dorohoi, depistată cu o alcoolemie record la muncă

Toată povestea a început după ce în cursul nopții de miercuri spre joi, o femeie din comuna Vârful Câmpului a venit la maternitate unde a fost supusă imediat unei intervenții chirurgicale de cezariană. Medicul care a efectuat intervenția a constatat că fătul este decedat și până dimineață a întocmit și înmânat familiei documentele necesare pentru ca pruncul decedat să poată fi dus acasă și înmormântat creștinește. Pe aceste documente, legea cere ca să existe și semnătura medicului anatomopatolog, condiții în care soțul femeii s-a prezentat joi dimineață la ușa doctoritei Anca Buliga solicitând semnătura și parafa.

Nu ar fi fost nicio problemă dacă procedurile medicale ar fi fost respectate. În mod normal semnam fără nicio problemă dacă cadavrul ar fi fost în morgă. Eu nu aveam nici cadavru și nici nu știam ce s-a petrecut. Legea e clară în astfel de cazuri. Am mers la Ginecologie și am cerut să văd cadavrul, presupunând că acesta a fost ținut pe secție până dimineața”, a declarat dr. Anca Buliga.

Aici discuțiile s-au aprins, pe fondul unui conflict mai vechi între cele două doctorițe, și, potrivit declarațiilor doctoriței Buliga, la un moment dat dr. Gherasim s-a repezit și a prins-o de păr încercând să o scoată afară din birou.

„Am fost înjurată și apostrofată în toate modurile posibile și chiar agresată. Ba mai mult la fața locului a ajuns și dr. Tiberiu Gherasim, fiul șefei de secție care a continua seria insultărilor. Din acel moment am fost nevoită să cer ajutorul polițiștilor„, a mai precizat dr. Buliga.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Mirel Rădoi, reacție neașteptată după ce Universitatea Craiova a devenit campioană! S-a pus la același nivel cu Filipe Coelho
Capital.ro
Pensii 2026: verificarea vechimii în muncă. Stagiul minim de cotizare pentru pensia la limită de vârstă
Playtech.ro
Orașele din România unde populația scade cel mai rapid. Județele care pierd cei mai mulți locuitori de la un an la altul
Adevarul
Imagini revoltătoare de la nunta a doi adolescenți, plimbați pe stradă pe cabina unui TIR. „Am crezut ca sunt păpuși... Ce e asta, oameni buni?”
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
S-a enervat în direct și l-a făcut praf după Craiova - U Cluj 5-0: ”Penibil!”
MediaFlux
480 de lei în plus la pensie. E obligatoriu până la această dată
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi