Scandalul din Sănătate, mutat la Transporturi. Cum a fost anulat un concurs pentru funcţia de manager de spital în timpul desfăşurării!

Noi nerreguli au fost descoperite în sistemul medical. Se pare că unicul candidat care voia funcţia de manager al Spitalului CF Sibiu, instituţie medicală aflată în subordinea Ministerului Transporturilor, a rămas fără funcţie.
Alina Costache
17 aug. 2021, 15:30
Scandalul din Sănătate, mutat la Transporturi. Cum a fost anulat un concurs pentru funcţia de manager de spital în timpul desfăşurării!

Scandalul din Sănătate, mutat la Transporturi. Conf.univ.dr. Liliana Coldea este cea care a condus, de altfel, spitalul, înainte de a deveni manager al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu, în primăvara anului trecut. Coldea a rămas, însă, fără funcţia de manager al celei mai mari instituţii medicale din judeţul Sibiu în urma scandalului izbucnit în noiembrie anul trecut, legat de numărul foarte mare de cazuri de COVID-19 şi de decese în spital. Raluca Turcan  i-a solicitat managerului să îşi dea demisia, considerând că Liliana Coldea, alături de directorul Direcţiei de Sănătate Publică Sibiu, dr. Gabriel Budescu, este vinovată de modul defectuos de gestionare a pandemiei.

Scandalul din Sănătate, mutat la Transporturi. Cum a fost anulat un concurs pentru funcţia de manager de spital în timpul desfăşurării!

Liliana Coldea s-a înscris, iar în data de 10 august a susţinut proba teoretică, fiind singurul candidat.

În data de 16 august, conf.univ.dr. Liliana Coldea a mers la Spitalul CF Sibiu, unde era programată proba de susţinere a proiectului de management. Deşi ar fi trebuit ca proba să înceapă la ora 10.00, Coldea a declarat, pentru MEDIAFAX, că a fost anunţată, la 10.20 că va fi anulat concursul.

„Nu am fost înştiinţată despre motivele care au stat la baza anulării concursului pentru manager la Spitalul CF Sibiu. Nu este normal să se anuleze pentru că era în plină desfăşurare. În 16 august trebuia să fie susţinerea proiectului de management. Eu m-am prezentat la ora 10.00 şi la ora 10.20 comisia de concurs a venit cu o adresă prin care mă înştiinţează că nu se poate derula această probă întrucât nu s-au primit de la Ministerul Transporturilor nişte răspunsuri la adrese făcute de comisia de concurs. Nu am mai susţinut proba. Aseară (luni – n.r.), la ora 20.17 am primit email prin care sunt înştiinţată de decizia Consiliului de Administraţie prin care se anulează concursul fără a mi se aduce la cunoştinţă motivele anulării”, a declarat Liliana Coldea.

Medicul spune că a întrebat care este conţinutul acelor adrese care nu au venit de la MT, dar nu i s-a răspuns.

„Am susţinut proba teoretică în 10 august şi în 16 trebuia să susţin proiectul de management. Evident, este făcătură. Nu este nicio bază legală de anulare a acestui concurs. Eu vreau să mi se aducă la cunoştinţă baza legală de anulare a concursului. Am trimis către Consiliul de Administraţie o adresă, am făcut o petiţie către ministrul Transporturilor. O să iau legătura cu un avocat şi probabil o să mergem în instanţă”, ameninţă dr. Liliana Coldea.

Concursul trebuia să aibă loc în perioada 4 – 21 august 2021.

Anunţul privind anularea concursului de manager al Spitalului CF Sibiu a fost postat şi pe site-ul instituţiei medicale.

Citeşte şi: Valeriu Gheorghiţă prezintă raportul de eficacitate a vaccinului anti-Covid: „Vaccinarea scade de 10 ori riscul de infectare cu SARS-COV 2” GALERIE FOTO
 

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Ce bine arată Mara Banică în costum de baie, în Maldive! Imagini senzaționale cu prezentatoarea de la Antena Stars | VIDEO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ea este Madia, mama eroină care și-a dat viața pentru fetița ei de 5 ani. Tânăra a murit lovită de o creangă de copac în parc, după ce și-a împins copilașul din calea ei
Capital.ro
Călin Georgescu conduce asaltul. Noua luptă istorică se dă fix lângă România. Termen, 28 septembrie
Playtech.ro
Italia sau Spania? Ţara în care este mai convenabil să ieşi la pensie, conform sumelor oferite de stat
Adevarul
„Țiganii, țiganii”. „Intelectualii” kosovari, trivialități la adresa românilor, după victoria FCSB de la Priștina
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte pe care interpreta de muzică din Timișoara a mai apucat să le scrie înaintă să moară! Ți se rupe sufletul. Câtă durere
Evz.ro
Fost aliat al lui Șor lansează acuzații șocante. Protestele de sâmbătă pot deveni o baie de sânge
Prosport.ro
Apariția care le-a tăiat respirația. Cea mai frumoasă prezentatoare TV din Albania a atras toate privirile
kanald.ro
Cătălina și Andrei sunt cei doi soți implicați în accidentul grav din Târgu Frumos. Bărbatul a murit pe loc, iar soția sa și cele două fetițe se luptă acum pentru viața lor
Cancan.ro
Cauza morții artistei Emilia Istvan. De ce s-a stins din viață Mili de la Timișoara
iamsport.ro
Final de poveste după șase ani de căsnicie! Dan Alexa a divorțat de Andrada: ”Asta e tot ce contează”
MediaFlux
VIDEO EXCLUSIV Imagini apocaliptice cu incendiile din Spania! Familie de români, prinsă în flăcări. Situația în Galicia este cruntă
stirilekanald.ro
Judecător, torturat, mutilat și ucis lângă tribunalul unde lucra. Filmul complet al crimei șocante
Un fermier de 30 de ani a murit pe câmp, strivit în mașina de balotat