Scandalul Mircea Băsescu – Bercea continuă. Ce a făcut SRI cu informaţiile despre Bercea Mondial

Informaţiile obţinute de SRI legate de activitatea lui Anghel Sandu şi a clanului acestuia au mers din 2009 direct către Parchete, a declarat marţi preşedintele Comisiei parlamentare de control SRI, deputatul Georgian Pop, după audierea conducerii Serviciului pe tema notificărilor privind clanul Bercea.
Marius Neagu
24 iun. 2014, 16:18
Scandalul Mircea Băsescu - Bercea continuă. Ce a făcut SRI cu informaţiile despre Bercea Mondial

Reprezentanţii SRI au transmis, în cadrul audierilor de marţi, faptul că în luna octombrie 2009 au adresat preşedintelui Traian Băsescu o informare privind aspecte care aduc atingere securităţii naţionale, care ţin de infracţionalitatea economică, atribuite lui Anghel Sandu şi clanului acestuia.

„În momentul în care – aşa prevede legea – într-o acţiune sau operaţiune de securitate naţională apar elemente care aduc atingere Codului penal, adică elemente de infracţionalitate, automat este obligaţia ca acele informaţii să meargă direct către procurorul responsabil şi mai departe doar procurorul responsabil de caz poate dispune ce face cu aceste informaţii. Repet, din anul 2009, informaţiile SRI au mers către Parchete, iar legea nu-mi permite să intrăm pe conţinutul acelor informaţii”, a încheiat Georgian Pop.

Raportul Comisiei SRI: Serviciul a transmis 13 documente de informare privind activitatea clanului Bercea

Anterior, şeful SRI anunţase că Serviciul a transmis informări despre clanul Bercea, de-a lungul timpului, la organele de urmărire penală, dar şi preşedinţilor Ion Iliescu şi Traian Băsescu.

George Maior a precizat că a existat o singură informare transmisă preşedintelui Traian Băsescu privind activităţile clanului Bercea, în octombrie 2009, dar că şeful statului a avut dreptate atunci când a spus că nu a fost informat despre legăturile dintre Sandu Anghel şi fratele său.

Directorul Serviciului Român de Informaţii, George Cristian Maior, a fost audiat marţi la Comisia parlamentară pentru controlul activităţii SRI cu privire la posibile notificări în cazul Mircea Băsescu – Bercea Mondial.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Când se reunește, de fapt, FCSB. Unde merge echipa lui Gigi Becali în cantonament, program meciuri amicale
Capital.ro
Ce se întâmplă cu numerarul? Măsura care a intrat în vigoare. Unde se introduc noi reguli pentru plăți
Playtech.ro
Poate un avion să aterizeze în siguranță dacă are o defecțiune la trenul de aterizare?
Adevarul
„S-a poziționat într-o antiteză clară față de Germania”. Anunțul lui Siegfried Mureșan despre decizia României în controversa momentului
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Valentina Pelinel, în pericol? Cristi Borcea, mărturii fără perdea: ”Le-am înșelat și le-am lăsat. Eu sunt cel mai important”
MediaFlux
Diana Șoșoacă, dialog incredibil cu Putin. Mesajul președintelui Rusiei pentru români VIDEO
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți