Scapa de stres! Cum sa fii mai organizat si mai putin stresat

Cum sa fii mai organizat. Stiai ca un morman de haine nespalate dintr-un colt al casei sau teancul de facturi neplatite de pe biroul tau sau chiar cateva reviste aruncate in dezordine pe masuta de cafea pot cauza anxietate si stres, chiar si daca ti se pare ca mizeria nu te afecteaza? Lipsa de organizare este ca si cum ai cara o maimuta in spate care iti aminteste ca ai o problema nerezolvata de fiecare data cand intri in casa. Vestea buna este ca este usor sa te organizezi si, mai presus decat orice, este o modalitate simpla de reducere a stresului si de imbunatatire a vietii.
Romania TV
06 oct. 2019, 16:59
Scapa de stres! Cum sa fii mai organizat si mai putin stresat

Cum sa fii mai organizat. Dezorganizarea genereaza stres

Stii cat de rau te simti cand esti pe cale sa intarzii la o intalnire importanta sau cand trebuie sa mergi iei copiii de la scoala si nu-ti gasesti cheile. Gandeste-te de cate ori n-ai primit notificare ca nu ti-ai platit factura pentru ca sa realizezi ca statea ingropata in hartiile de pe birou si ca pur si simplu ai uitat s-o achiti. Si unde este agenda in care ti-ai trecut zilele de nastere ale prietenilor sau programul pentru sala?

Sa traiesti in dezordine inseamna sa lasi haosul sa te insoteasca, iar acest lucru te impiedica sa te bucuri cu adevarat de viata.

„Dezorganizarea genereaza stres pentru ca reflecta ca exista angajamente in viata ta carora nu le poti face fata”, spune Lorie Marrero, organizator profesional si om de afaceri.

Potrivit lui Morrero, neoranduiala din casa cauzeaza stres pentru ca suprasolicita creierul, creeaza conflicte si te seaca de energie.
Cum sa fii mai organizat. Dezordinea suprasolicita creierului

Cand ai pe cap o multime de lucruri de care trebuie sa-ti amintesti precum intalniri, unde ti-ai lasat cheile, ce trebuie sa cumperi, termene limite la munca si multe altele, memoria ta pe termen scurt este data peste cap, ceea ce creste stresul si anxietatea.

In acest caz, nu mai ai rezerva mentala pentru a te gandi la lucrurile placute, precum cina romantica pe care voiai s-o pregatesti pentru partenerul/a de viata, nota maxima pe care fiul/fiica ta a obtinut-o sau alte de acest gen care te fac fericit.
Cum sa fii mai organizat. Dezordinea genereaza conflicte

Daca locuiesti singur/a, de fiecare data cand te afli in fata usii, in tine se da o lupta in legatura cu gasirea timpului necesar pentru a face curat.

Daca nu esti singur/a atunci sansele de a izbucni conflicte sunt foarte mari, fie ca este vorba de partenerul de viata sau cu ceilalti membri ai familiei. „Familiile si cuplurile se cearta adesea din cauza neorganizarii. Mai ales cand cineva nu gaseste un anumit lucru unde il lasase mai devreme”, spune Morrero.

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR. RO.

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Gabriela Cristea rupe topurile chiar și în pijamale! Prezentatoarea TV a făcut din nou furori
Fanatik.ro
Soția lui Călin Georgescu și-a radiat PFA-ul care a luat 40.000 lei de la o firmă implicată în exportul de motorină în Transnistria. Tranzacția, investigată de ANAF
Capital.ro
Se modifică valabilitatea permisului auto. Vin reguli noi în România pentru șoferii pensionari peste 70 de ani
Playtech.ro
Pensia pe care o oferă statul unui român care a muncit o singură zi. Ce spune legea în 2026
Adevarul
Cine plătește pentru turiștii blocați în zone de conflict - Dilema românească: Ajutor de la stat sau pomană din taxele altora?
wowbiz.ro
Donald Trump cere sprijinul Europei în conflictul cu Iranul: „Toți aliații să colaboreze în această misiune”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român a fost condamnat la 15 ani de închisoare în Rusia! Acesta este acuzat de culegere de informații secrete în favoarea Ucrainei
iamsport.ro
Fostul căpitan al lui Dinamo a vrut să revină la club, dar a fost refuzat de Andrei Nicolescu: ”I-am spus să readucem spiritul. Și a murit”
MediaFlux
Decizie scandaloasă a ministrului de externe Oana Țoiu: Fata minoră a fostului premier Victor Ponta, interzisă la îmbarcarea în autocarul care transporta minori din Dubai, în Oman, pentru avionul de România
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj