Actriţa Scarlett Johansson debutează ca regizor

Actriţa americană Scarlett Johansson va debuta ca regizoare de lungmetraje, cu ecranizarea romanului de debut al scriitorului Truman Capote, intitulat "Summer Crossing", care a fost publicat după moartea autorului său.
Romania TV
18 nov. 2011, 14:34
Actriţa Scarlett Johansson debutează ca regizor

Scarlett Johansson şi-a făcut debutul în regie cu un scurtmetraj pentru proiectul-colaj „New York, I Love You”, care în cele din urmă nu a mai fost însă inclus în versiunea finală a filmului, regăsindu-se însă, ca bonus, pe versiunea lansată pe DVD.

„Summer Crossing” este primul roman al scriitorului Truman Capote, scris în anii 1940, însă nepublicat în acea epocă. Capote a pretins că a distrus manuscrisul, însă acesta a fost descoperit şi publicat în 2005, la 21 de ani după moartea autorului.

Romanul „Summer Crossing” spune povestea personajului Grady, o tânără în vârstă de 18 ani, provenind dintr-o familie bună, care, pe parcursul verii anului 1945, s-a angajat ca paznic într-o parcare.

Truman Capote este considerat unul dintre cei mai importanţi scriitori americani ai secolului al XX-lea. S-a născut pe 30 septembrie 1924, la New Orleans. După o copilărie petrecută într-un orăşel din Alabama, s-a mutat la New York, unde, la 17 ani, şi-a întrerupt studiile şi s-a angajat la The New Yorker.

Fanii actriţei americane o pot revedea pe Scarlett Johansson, în 2012, în filmul „We Bought a Zoo”, regizat de Cameron Crowe, şi în „The Avengers”, regizat de Joss Whedon.

Actriţa Scarlett Johansson a devenit celebră odată cu rolul adolescentei din filmul „Îmblânzitorul de cai” (1998). S-a consacrat ulterior prin partituri precum cele din „Rătăciţi printre cuvinte/ Lost in Translation”, pentru care a câştigat premiul BAFTA, şi „Fata cu cercel de perlă”, „Cântec de iubire”, „Match Point”, „Jurnalul unei dădace”, „Vicky Cristina Barcelona” şi „Cealaltă moştenitoare Boleyn”.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Mâncarea favorită a lui Mihai Rotaru! Mitică Dragomir, uimit: “Nu știam! E cea mai bună bucătărie din lume la ora asta?!”
Capital.ro
Elena Udrea primește o lovitură grea de la ANAF. Fiscul îi vinde terenurile. Cât costă proprietățile sechestrate
Playtech.ro
Țara europeană cu plaje superbe și prețuri mici la mâncare și cazare. A devenit alternativa preferată pentru români
Adevarul
Cum a schimbat creșterea TVA pentru locuințe noi piața imobiliară. „Oamenii sunt mai atenți la calitatea proiectului, la reputația dezvoltatorului”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Aurelia, o arhitectă de 30 de ani din Timișoara, a fost găsită moartă în râul Bega. Telefonul fetei, abandonat pe malul apei
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
O nouă sărbătoare națională. Zi liberă pentru „Ziua Mircea Lucescu”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi