Scenariile pentru turul doi al alegerilor prezidențiale. Călin Georgescu și guvern AUR sau Elena Lasconi și guvern PSD-PNL-USR-UDMR

Turul doi al alegerilor prezidențiale aduce în prim-plan o confruntare intensă, în care strategiile nu vor decide numai următorul președinte, ci și direcția politică a României.
Alina Costache
26 nov. 2024, 11:35
Scenariile pentru turul doi al alegerilor prezidențiale. Călin Georgescu și guvern AUR sau Elena Lasconi și guvern PSD-PNL-USR-UDMR

Călin Georgescu și Elena Lasconi se vor confrunta în turul doi al alegerilor prezidențiale, programat pentru 8 decembrie. Cu o prezență la vot similară cu cea din primul tur, fiecare dintre candidați are nevoie de cel puțin 4,5 milioane de voturi pentru a câștiga.

Scenariile pentru turul doi al alegerilor prezidențiale

Pentru aceste lucruri, negocierile și strategia de campanie devin cruciale, atât pentru turul doi, cât și pentru configurarea viitorului guvern.

Elena Lasconi, candidata Uniunii Salvați România, a acumulat 1,7 milioane de voturi în primul tur. Pentru a-și consolida șansele, aceasta încearcă să atragă sprijinul votanților candidaților pro-europeni, precum Nicolae Ciucă, Mircea Geoană sau Kelemen Hunor.

Citește și : Derapajele conspiraţioniste ale lui Călin Georgescu. Tehnologia 5G e periculoasă, mersul pe Lună a fost manipulare, piramidele nu sunt, plus întâlnirea cu o persoană non-umană!

Marea necunoscută, în acest moment, rămâne poziția PSD, însă există anumite semne că ar avea loc un dialog. Marcel Ciolacu a declarat luni că a sunat-o și a felicitat-o pe Elena Lasconi și a mai specificat că nu dorește renumărarea voturilor, în ciuda faptului că există o diferență de aproximativ 2.000 de voturi între acesta și candidata USR.

Care poate fi structura noului Guvern

Astfel, se discută în spațiul public despre o potențială coaliție PSD-PNL-USR-UDMR, pentru un guvern stabil care să „țină piept” extremismului, cu Ilie Bolojan premier.

De cealaltă parte, Călin Georgescu beneficiază de susținerea AUR și a altor figuri suveraniste, precum SOS România, partidul Dianei Șoșoacă, având un aproximativ de 3,5 milioane de voturi asigurate, dacă este să luăm în calcul votanții lui George Simion. Totuși, pentru a câștiga, trebuie să obțină sprijin și din afara bazinului său electoral, de la votanții PSD și PNL.

Citește și : Enigma alegerilor prezidențiale. Românii n-au habar pe cine pun ștampila: l-au confundat pe Călin Georgescu cu George Călinescu: „Lumea vorbea despre el și l-am votat și eu”

Rezultatul alegerilor prezidențiale va avea o influență directă asupra configurației viitorului guvern, a cărui formare depinde direct de succesul partidelor în alegerile parlamentare de pe 1 decembrie.

Victoria lui Călin Georgescu din 8 decembrie poate duce la formarea unui guvern de extremă dreaptă sau a unei coaliții limitate de opoziția democratică.

În schimb, o victorie a Elenei Lasconi poate duce la un guvern stabil pro-european, bazat pe o coaliție largă a partidelor tradiționale, care să ofere o susținere clară a valorilor democratice, precum și a relațiilor cu SUA și în cadrul Uniunii Europene.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Gică Hagi, reacţie războinică despre Turcia – România: “Să avem curaj pentru că nu avem nimic de pierdut”. Presiune uriaşă pe Ianis: “Are experienţă. Poate să facă faţă”. Exclusiv
Capital.ro
EXCLUSIV. Cometa politică Călin Georgescu. Dan Andronic a aflat de ce s-a prăbușit complet: Asta e concluzia tristă
Playtech.ro
Locurile de muncă ce îți permit să ieși mai devreme la pensie. Nu vei fi sancţionat pentru reducerea vârstei de pensionare
Adevarul
„Trebuie dați afară cei angajați pe pile” - Un economist explică cum ar trebui aplicată reducerea cu 10% a anvelopei salariale la bugetari
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
Pană de curent MASIVĂ! Sute de mii de oameni au rămas în beznă și fără energie electrică, în Paris
iamsport.ro
Radu Banciu a făcut topul prezentatoarelor TV din România: 'Singura femeie absolut perfectă la toate'
MediaFlux
Lista medicamentelor compensate și gratuite a fost extinsă! Numărul de afecțiuni pentru care pot fi prescrise medicamente a crescut
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume