Scene DRAMATICE la procesul lui Meme Stoica. Judecătorii au amânat pronunţarea sentinţei

Magistraţii de la Curtea de Apel Bucureşti vor decide pe 30 mai dacă îl vor elibera din închisoare pe Mihai Stoica, fostul manager general al Stelei, condamnat în Dosarul Transferurilor. Potrivit România TV, fiica acestuia, Teodora, a căzut pe jos în sala de juecată când a alergat să-şi îmbraţişeze tatăl, aflat în boxa acuzaţilor. Amandoi au plâns in faţa judecătorilor.
Filip Stan
23 mai 2014, 10:11
Scene DRAMATICE la procesul lui Meme Stoica. Judecătorii au amânat pronunţarea sentinţei

Judecătorii de la Curtea de Apel Bucureşti au amânat pentru data de 30 mai pronunţarea unei decizii în cazul  contestaţia în anulare formulate de Mihai Stoica, împotriva pedepsei de 3 ani şi 6 luni de închisoare primite în Dosarul Transferurilor.

La termenul de judecată de vineri, în sală a fost prezentă şi fiica lui Mihai Stoica, Teodora. Potrivit România TV, când şi-a văzut tată în boxa acuzaţilor aceasta a început să plângă şi a alergat să-l îmbrăţişeze, dar s-a împiedicat şi a căzut. De asemenea, Mihai Stoica a izbucnit în lacrimi în faţa judecătorilor.

Totodată, el a declarat că instanţa care l-a condamnat a dat dovadă de rea-credinţă, deoarece magistraţii nu au ţinut cont de lipsa probelor şi că faptele de care este acuzat s-au prescris. „În viaţa mea, eu am fost un performer, nu un infractor. Ştiu că justiţia nu are o latură umană, dar a condamnat familia, care trăia exclusiv din câştigurile mele, e adevărat, consistente. Familia mea trăieşte acum din două pensii ale părinţilor mei, care au peste 80 de ani”, le-a mai spus Mihai Stoica judecătorilor, afirmând că este hotărât să meargă la CEDO.

Mihai Stoica a fost prezent vineri la Curtea de Apel Bucureşti în contextul în care magistraţii urmează să se pronunţe cu privire la contestaţia în anulare depusă de acesta, la pedeaspa de 3 ani şi 6 luni de închisoare primită în Dosarul Transferurilor.

Magistraţii au decis la precedentul termen că această contestaţie este admisibilă.

La precedentul termen, pe 23 aprilie, judecătorii deciseseră amânarea cauzei, deoarece Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie nu a publicat în Monitorul Oficial o decizie privind aplicarea legii penale mai favorabile, ca urmare a intrării în vigoare a noilor coduri penale. „Poate că vă e uşor să amânaţi dosarul, dar eu fac puşcărie degeaba„, le-a spus atunci Mihai Stoica judecătorilor, după care a părăsit sala de judecată, însoţit de gardieni.

Acum, după audierile de vineri, magistraţii de la Curtea de Apel au amânat pentru data de 30 mai luarea unei decizii privitoare la eliberarea lui Mihai Stoica.

Citeşte şi Meme Stoica şi George Copos au VIAŢĂ GREA după gratii. Cum au scăpat DEOCAMDATĂ de deţinuţii care îi VÂNEAZĂ

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Ofertă pentru fotbalistul convocat în premieră de Mircea Lucescu pentru Turcia – România: „Salariul, mai mult decât dublu!”
Capital.ro
Facturi mai mici la energie pentru clienții Hidroelectrica. Obligație până pe 26 martie. Doar așa pot avea un cost redus
Playtech.ro
Cum poţi recupera banii împrumutaţi cunoştinţelor chiar dacă nu ai făcut contract. Sfatul avocaţilor: ai 3 ani la dispoziţie pentru demersurile legale
Adevarul
Cum reușesc japonezii să aibă case lipsite de praf. Patru obiceiuri zilnice care îți ușurează curățenia locuinței
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Antrenorul Eugen Neagoe este îndoliat. Mama lui s-a stins din viață chiar înaintea unui meci important
iamsport.ro
”Îl cunosc pe Mario Iorgulescu de când era puști, e un om bolnav care nu a fost ajutat! Consumatorul nu are nevoie să fie abuzat, ci să fie înțeles”
MediaFlux
PAPARAZZI Sorin Brotnei, distracție pe timp de zi la terasă! Akcentul, pus pe voie bună și alcool în sticle mici FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj