Schimbări majore anunțate de ministrul Nazare: „Majorăm termenul de angajare de la 30 de zile la 90 de zile”. Precizări despre TVA în 2026

Ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare, a prezentat joi, 5 februarie, măsurile din pachetul de relansare economică. Oficialul a explicat că acest plan are o componentă fiscală de măsuri fiscale şi un program de reaşezare a schemelor de susţinere pentru companii. Acesta a mai spus că proiectul urmează să fie publicat în curând pe site-ul instituției.
Cătălina Burghelea
05 feb. 2026, 15:01
Schimbări majore anunțate de ministrul Nazare: „Majorăm termenul de angajare de la 30 de zile la 90 de zile”. Precizări despre TVA în 2026

Potrivit ministrului de Finanțe, Alexandru Nazare, printre măsurile care fac parte din pachetul de relansare economică se numără cele dedicate companiilor mici și medii. De asemenea, ar urma o creștere a plafonului cifrei de afaceri pentru TVA la încasare de la 4,5 milioane de lei, la 5 milioane de lei în anul 2026 și 5,5 milioane de lei din 2027. Măsura avantajează cu precădere operatorii economici care livrează către insituții publice sau entități finanțate din surse publice care întârzie plata.

Vezi și Salarii umflate și sporuri „din pix”. Care este instituția de stat care a sfidat plafonarea impusă de Bolojan

„Avem o serie de măsuri care sprijină strict sectorul microîntreprinderilor. Toate acestea le-am indentificat prin discuții cu micii antreprenori. În primul rând, majorăm termenul de angajare al angajatului de la 30 de zile la 90 de zile. Permitem vânzarea unei imobilizări anuale care să nu fie inclusă în plafonul de 100.000 de euro pentru micro.

De asemenea, permitem revenirea la statutul de micro dacă statutul de piață și condițiile de micro sunt îndeplinite de acesta. În speță, dacă trece peste palfonul de 100.000 de euro și anul următor îndeplinește plafonul, poate reveni dacă respectă condițiile la statutul de micro. Revenim cu două măsuri foarte importante, una care a avut efecte foarte bune în decembrie.

Am reușit să plătim bonificațiile pentru persoanele juridice, a fost un efort important și reluăm această măsură în 2026 și adăugăm o bonificație și pentru persoanele fizice astfel încât să avem un echilibru între persoanele fizice și juridice. Tot ca și oxigen pentru companiile mici și medii este creșterea plafonului de TVA la încasare. Acest plafon de TVA la încasare era stabilit de aproximativ 5 ani la 4,5 milioane de lei și îl creștem la 5 milioane în 2026 și la 5,5 milioane în 2027”, a declarat Alexandru Nazare.

Ministrul de Finanțe a mai transmis că 2026 trebuie să marcheze o schimbare de paradigmă în dezvoltarea economică a României prin mutarea accentului de pe un model bazat pe consum către unul axat pe investiții masive și valoare adăugată.

Citește și Hidroelectrica nu mai este cel mai ieftin furnizor de electricitate din România. Cine are cele mai bune oferte de pe piață